Archetypy marki, czyli tożsamość marki w praktyce

Archetypy marki


Silna Marka w PRaktyce

Przez dziesięciolecia marketing uczłowieczał marki, aby były bardziej „ludzkie” i aby produkty tworzyły skojarzenia relacji, a nie tylko usługi. Narzędziem, które w tym pomagało były m.in. archetypy marki.

Dziś możesz wykorzystać archetypy marki do tworzenia spójnej i autentycznej komunikacji, niezależnie od tego, czy dotyczy to marki osobistej, firmy, usługi czy produktu. 

Z tego odcinka podcastu dowiesz się o cechach poszczególnych archetypów (a mamy ich trzynaście) oraz jak to wszytko zastosować w praktyce. 

Zanim zaczniesz słuchać, tytułem ważnego wstępu kilka pojęć i definicji:

Co to jest archetyp?

Pojęcie archetypu zostało spopularyzowane w pierwszej połowie XX w. przez Carla Gustava Junga. Ten szwajcarski psychiatra zdefiniował archetypy jako uniwersalne, archaiczne wzory i obrazy, które w nas funkcjonują. Pewne archetypy są bardziej lub mniej dominujące.
Sama definicja pochodzi od dwóch greckich słów: arche – początek oraz topos – typ.
Jung, tworząc teorię nieświadomości zbiorowej, zauważył wiele wspólnych symboli istniejących w ludziach. Dla określenia tych powtarzających się motywów i struktur określił właśnie archetypy. Stwierdził, że są one uniwersalne dla nas ludzi. Te praobrazy reprezentują nasze style funkcjonowania i reakcji oraz dążenia. Przez archetypy uruchamiamy typowe dla nas reakcje, co widać szczególnie, gdy funkcjonujemy w strachu, stresie lub pośpiechu.
Najlepiej opracowana książka wykorzystująca koncepcje Junga i rozwijająca ten temat to: „The Hero and The Outlaw. Building Extraordinary Brands Through The Power of Archetypes” napisana przez Carol Pearson and Margaret Mark. 
O tym, jak dobrze robi nam świadome określenie i wybranie komunikacji w oparciu o archetypy marki opowiadam dokładnie w podcaście.

Jak zawsze w podcaście Silna Marka w Praktyce wartościowy materiał:


Podcast możesz subskrybować poprzez:

  • Bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www)
  • iTunes (iOS i Windows)
  • Spotify
  • Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Silna Marka w Praktyce”)

Proszę zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli spodobała Ci się idea podcastu i chcesz, aby żaden odcinek Cię nie ominął, to proszę zasubskrybuj podcast i zostaw ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dzięki temu powodujesz, że podcast dociera do większej ilości przedsiębiorczych osób.

Z góry dziękuję!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Cię jeszcze zainteresować: