Social selling praktycznie

social selling praktycznie


Silna Marka w PRaktyce

Dzisiaj opowiadam o najciekawszych zagadnieniach związanych z  socialsellingiem.

Zapoznam Cię z ważnymi aspektami zmian, które zaszły w ostatnich latach:

  • w procesie decyzyjnym klientów,
  • w marketingu i sprzedaży B2B oraz B2C

oraz o tym:

  • jak wygląda współczesny lejek sprzedażowy,
  • jak definiujemy obecnie marketing, sprzedaż i branding.

Ponieważ ograniczeniem podcastu jest brak możliwości pokazania tego, o czym opowiadam, w związku z tym koniecznie zapoznaj się z trzema ważnymi elementami przedstawionymi poniżej.

1. Zmiany jakie zaszły w nawykach zakupowych klientów B2B:

dotarcie do klienta

 2. Współczesny lejek sprzedażowy:

lejek sprzedażowy

3. Kluczowe dla sukcesu firmy definicje: Silna Marka, marketing, branding i sprzedaż.

Silna Marka

jest elementem strategicznych funkcji podejmowanych przez firmę, takich jak marketing, sprzedaż lub branding. Warto określić ich zakres i wspólne przestrzenie, aby wiedzieć, gdzie możesz liczyć na wsparcie z innych działów oraz co jest wspólną odpowiedzialnością, szczególnie, gdy samodzielnie prowadzisz firmę i jesteś działami marketingu, sprzedaży i panem kanapką w jednym. Niezależnie od sytuacji, świadomość ról i funkcji poszczególnych elementów pozwala na wypracowanie klarownej wizji i strategii.  

Skuteczny marketing

jest obecnie strategicznie przygotowaną komunikacją do świadomie wybranej i zdefiniowanej grupy docelowej. Kryterium może być różne w zależności od celów i zasobów. Dla jednych będzie to najwyższa marża, dla innych – najłatwiejsza sprzedaż lub najlepsza znajomość odbiorców.
Marketing ma za zadanie zwiększać świadomość, budować pozycję firmy oraz wiedzę o marce, a także ułatwiać rozróżnienie firmy spośród innych podobnych na rynku. Nie wyklucza to oczywiście sprzedaży do wielu grup, ale wtedy mówimy już o segmentacji klientów. W takim wypadku komunikacja marketingowa jest różnorodna i oddzielna dla poszczególnych segmentów.

Współczesny marketing doprowadza klienta do etapu BOFU (patrz rozdział pierwszy), podczas gdy jeszcze dekadę temu zatrzymywał się na etapie MOFU – jest to jasny sygnał tego, jak ważną i strategiczną funkcję pełni. W czasach, w których klient samodzielnie przemierza drogę (bez kontaktu ze sprzedawcą) poznania wielu ofert, bez dobrze zrobionego marketingu, prawdopodobnie nie dojdzie do sprzedaży.

Sprzedaż

to sztuka przekonywania klienta – często bardzo świadomego i zorientowanego w opcjach – do wyboru właśnie naszego rozwiązania. Sprzedaż, w większym stopniu niż marketing, bazuje na komunikacji dwukierunkowej, gdzie kluczowy jest dialog z klientem. W wyniku kontaktu i relacji z klientem zadajemy pytania, przekonujemy i dostosowujemy usługę do potrzeb klienta. 

Współczesna sprzedaż, przejmując częściowo role marketingowe (czyli dystrybutora treści wartościowych dla odbiorcy), ma szansę na wcześniejsze spotkanie z klientem, a przez to zwiększenie prawdopodobieństwa zakupu. Kluczowymi elementami są tutaj ekspertyza sprzedawcy oraz umiejętność nawiązywania relacji i dawania wartości, która nie jest powiązana z nachalnym przedstawianiem oferty. 

Branding

to budowanie świadomości marki poprzez komunikowanie tożsamości marki. Wskutek kontaktu z marką uruchamia się w odbiorcy zestaw emocji, uczuć i obrazów. Branding działa zarówno w marketingu, jak i w sprzedaży. Branding jest koncepcją odnoszącą się do firm oraz ludzi. Oznacza to, że mamy możliwość korzystania z jego dobrodziejstw niezależnie od tego, czy działamy w marketingu, sprzedaży, czy HR. 

Jak zawsze do odcinka przygotowałam dodatkowy materiał!

Pobierz zestawienie najważniejszych raportów dotyczących social sellingu.

Podcast możesz subskrybować poprzez:

  • Bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www)
  • iTunes (iOS i Windows)
  • Spotify
  • Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Silna Marka w Praktyce”)

Proszę zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli spodobała Ci się idea podcastu i chcesz, aby żaden odcinek Cię nie ominął, to proszę zasubskrybuj podcast i zostaw ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dzięki temu powodujesz, że podcast dociera do większej ilości przedsiębiorczych osób.

Z góry dziękuję!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Biznesowe relacje na Linkedin
Podcast
Angelika Chimkowska

Biznesowe relacje na Linkedin

W dzisiejszym odcinku Silnej Marki w Praktyce porozmawiamy o biznesowych relacjach. W końcu to one są jak tlen dla naszego biznesu. Bez odpowiedniej ilości tlenu

Czytaj więcej »