Strony firmowe na Linkedin

Strona firmowa na Linkedin, czyli jak promować firmę w social media

Social media cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko ze strony prywatnych użytkowników, lecz także biznesu. Szczególne miejsce zajmuje LinkedIn, bo strony firmowe na tej platformie społecznościowej są ważnym elementem rezultatów biznesowych. Niezależnie od tego, czy pracujesz w marketingu, PR-ze, HR-ze czy sprzedaży, strony firmowe na LinkedIn nie powinny mieć przed Tobą tajemnic.

Napiszę więcej: gdy jesteś przedsiębiorcą, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub małą, średnią czy dużą firmę (w szczególności w B2B), to strony firmowe będą dla Ciebie idealnym narzędziem do rozwoju biznesu. Możesz je wykorzystać zarówno do promowania i pozyskiwania nowych klientów, jak i budowania własnej marki osobistej oraz Twojego zespołu.

Między innymi właśnie dlatego strony firmowe na LinkedIn są ważnym narzędziem w arsenale działań z zakresu Employer Brandingu, Employer Advocacy czy Personal Brandingu.

Tak naprawdę każda firma czy przedsiębiorca świadomie budujący swoją obecność on-line znajdzie na tej platformie narzędzia i możliwości do rozwoju swoich przedsięwzięć.

Dlaczego? Bo strony firmowe na LinkedIn pozwalają dotrzeć nie tylko do największych talentów danej branży na rynku, lecz także do potencjalnych klientów i partnerów biznesowych. Są również uzupełnieniem działań na profilu osobistym, który niezmiennie jest sercem komunikacji na tej największej biznesowej ulicy świata.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ, JAK WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ STRON FIRMOWYCH:

Strony firmowe – wprowadzenie

Strony firmowe na Linkedin stają się niezbędne dla biznesu bez względu na jego rozmiar. Umożliwiają one spójną komunikację marek w ramach większego portfolio produktów bez utraty spójności i atrakcyjności przekazu. Pomagają docierać z ważną dla firmy informacją nie tylko do potencjalnych klientów, ale również pracowników.

W czasach, gdy komunikacja wewnętrzna to niemałe wyzwanie dla korporacji to właśnie strony firmowe na Linkedin są doskonałym rozwiązaniem, by skutecznie informować pracowników rozsianych po całym świecie.

Krótko o historii LinkedIn i stron firmowych

W 2016 roku Microsoft kupił LinkedIn za worek złotych monet, a konkretnie za 26,2 miliarda dolarów amerykańskich. Z pewnością nie zrobił tego, aby być modnym i mieć social media w swoim portfolio. Jest za mądry na taki ruch, a do tego za mało hipsterski, by zrobić to tylko dla szpanu. I chwała mu za to!

Microsoft dysponuje całą paletą rozwiązań z zakresu CRM oraz marketing automation, dzięki którym można stworzyć biznesowy ekosystem wzajemnie uzupełniających się usług. W tej układance LinkedIn jest przestrzenią pozyskiwania kontaktów i klientów. Z tego właśnie powodu lubię go nazywać największą biznesową ulicą świata. O tym, jak poznawać wartościowe osoby i nawiązywać wartościowe relacje biznesowe przeczytasz w tym artykule. Dla lubiących słuchać mam również cały podcast poświęcony relacjom biznesowym na LinkedIn.

To właśnie nawiązywanie relacji i przekształcanie ich w biznes jest głównym zadaniem jakie realizuje LinkedIn. Właśnie z tego powodu rozwój stron firmowych na LinkedIn był mocno wyczekiwany przez klientów. Mimo że większość z nich pogodziła się z tym, że niewiele się zmieni, od ponad dwóch lat na platformie wprowadzane są kolejne funkcje i nowe możliwości stron firmowych (choć sama zdecydowanie chciałabym, aby zmiany pojawiały się częściej i bardziej skokowo, a nie ewolucyjnie).

Strony firmowe na LinkedIn – rodzaje, możliwości, funkcje

Tak jak już wcześniej wspomniałam, od dwóch lat, czyli od 2018 roku, LinkedIn rozwija strony firmowe i przebudowuje ich strukturę. Zmieniły się nazwy, pojawiło się też (i nadal pojawia) wiele nowych funkcji. W tej chwili użytkownicy mogą wybierać między trzema rodzajami stron.

Strona firmowa („Company page”)

Ten rodzaj strony można nazwać tradycyjną stroną firmową – z logotypem, wizją, misją – która pokazuje życie firmy, realizując tym samym cele marketingowe, sprzedażowe lub rekrutacyjne. Gdy publikujesz użyteczne treści dotyczące rozwiązań, jakich dostarczasz klientom, zwiększasz zaangażowanie odbiorców oraz świadomość Twojej marki.

Strona marki („Showcase page”)

To strona poświęcona poszczególnym markom, które firma ma w swoim portfolio. Na przykład Mars International, właściciel takich marek jak Whiskas, Mars i Bounty, może mieć jedną stronę firmową (Mars International) i kilka stron dla poszczególnych marek lub produktów.

Strony powiązane („Affiliated pages”)

Strony powiązane pomagają pokazywać szerszy ekosystem biznesowy, w którym funkcjonuje firma, i zwiększać rangę mniejszych jednostek stanowiących część czegoś większego. W przypadku LinkedIn stronami powiązanymi są Microsoft (właściciel LinkedIn), SlideShare czy Linda – platforma e-lerningowa.

Ważne! Powiązanie stron odbywa się przez powiązanie stron firmowych, nie marek. Aby uzyskać taką możliwość, skontaktuj się z pomocą techniczną LinkedIn.

Strona firmowa na LinkedIn – warunki, jakie musisz spełnić

Nie każdy może założyć stronę firmową od razu. LinkedIn ma wobec użytkowników pewne oczekiwania, zanim pozwoli na założenie konta firmowego. Dzięki temu przeciwdziała powstawaniu fikcyjnych kont oraz utrzymuje dużą wiarygodność osób korzystających z platformy.

Istnieją przynajmniej dwa powody, które nie pozwalają na założenie strony firmowej na LinkedIn:

1. Twój profil osobisty na LinkedIn istnieje krócej niż 7 dni.

2. Poziom Twojego profilu osobistego nie jest przynajmniej „średniozaawansowany”.  Im dokładniej wypełnisz profil osobisty, tym lepiej. Obecny poziom zaawansowania swojego profilu możesz zobaczyć na głównej stronie profilu osobistego.

Jak stworzyć stronę firmową na LinkedIn?

Z poziomu osoby zarządzającej stroną wejdź w zakładkę „Produkty”, która znajduje się po prawej stronie od ikony ze zdjęciem, w głównym pasku nawigacji.

Wybierz opcję „Stwórz stronę firmową”.

Postępuj zgodnie ze wskazówkami i wypełnij wszystkie pola, bo są one darmową przestrzenią reklamową dla Twojej firmy lub marki.

Po utworzeniu konta firmowego pojawi się opcja utworzenia innych rodzajów stron: marki, projektu i stron powiązanych.

Więcej o tym, jakie możliwości daje aktywność firmy na LinkedIn, znajdziesz w moim artykule dla Marketer+

3 najważniejsze elementy strony firmowej, które decydują o SEO na LinkedIn

Mam nadzieję, że tworząc stronę firmową na LinkedIn, zdajesz sobie sprawę z tego, jaką rolę pełni ona w lejku sprzedażowo-marketingowym. Jeśli masz tego pełną świadomość, jesteś w stanie optymalnie wykorzystać możliwości konta firmowego, co jednocześnie oznacza, że możesz pozwolić sobie na pominięcie tych elementów, które są dla Ciebie nieistotne, i zaoszczędzić sporo czasu.

1. Logo – zdjęcie profilowe oraz zdjęcie w tle

Pierwszymi rzeczami, które widzi użytkownik LinkedIn po wejściu na konto firmowe, są zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle. Właśnie dlatego Twoim priorytetem jest odpowiednio o nie zadbać. Niech jednoznacznie pokazują Twoją markę oraz produkty lub usługi, jakie można u Ciebie kupić.

Koniecznie dopasuj rozmiary zdjęć do wymaganych przez LinkedIn. Pamiętaj również o jakości, aby nie dotyczyła ich tzw. pikseloza.

Rozmiary zdjęć i grafik na profilu firmowym:

  • Logo: 300 x 300 pixeli, format: png lub jpg, waga max. 8 MB
  • Zdjęcie w tle: 1536 x 768 pixeli, format: png lub jpg, waga max. 8 MB

Więcej o samych grafikach na LinkedIn.

Przykłady świetnych zdjęć w tle:

strony firmowe na Linkedin przykład 1

 

strony firmowe na Linkedin przykład 2

2. Sekcja „O nas” (uwzględniająca najważniejsze informacje i słowa kluczowe)

Najczęściej pomijanym elementem na stronach firmowych jest dokładne opisanie firmy. A przecież to właśnie w tej części profilu masz do dyspozycji 2000 znaków, aby zawrzeć informacje, które są ważne dla Twojego klienta czy potencjalnego pracownika.

To nie wszystko. LinkedIn daje wiele możliwości pokazania organizacji. Błędem jest niewykorzystanie tej przestrzeni jako źródła darmowego ruchu zarówno z wyszukiwarki LinkedIn, jak i Google.

W informacjach o stronie firmowej zawrzyj ważne dla swojego biznesu słowa kluczowe oraz wyznacz hashtagi, które charakteryzują Twoją działalność.

Jeżeli jesteś otwarty na klientów zagranicznych, możesz stworzyć informacje profilowe w innym języku, a przez to zwiększyć swoją widoczność w całym ekosystemie LinkedIn.

3. Strona marki oraz strony kariery

W przypadku większych organizacji strony marki dają możliwość lepszego zaprezentowania swojej oferty i targetowania grupy odbiorców. Zaletą tego rodzaju strony jest lepsze dostosowanie tworzonych treści do odbiorcy oraz związane z tym zaangażowanie.

Strony kariery dają z kolei szansę nie tylko na przyciągnięcie do nas potencjalnego pracownika, lecz także na pokazanie zespołu. Team branding to nowy trend i ważny element wyróżnienia się firmy, która realizuje Employer Branding na poważnie.

Możliwości stron firmowych na LinkedIn

Social selling i działania Linkedin to temat, którym aktywnie się zajmuję od ponad czterech lat. Widzę, jak bardzo Linkedin się rozwinął od tego czasu. Dlatego jestem przekonana, że ta część będzie nieustannie się rozwijać, a ja będę dodawała kolejne nowe funkcje. Poniżej wszystkie, które na ten moment uważam za najbardziej użyteczne w kontekście marketingu i sprzedaży.

Zarządzanie stroną

Zarządzanie stroną oraz analiza danych są teraz możliwe również z poziomu aplikacji mobilnych na iOS i Androida. Zdecydowanie ułatwia to publikowanie treści przez administratorów i moderatorów.

Treści na stronie firmowej

Z mojego doświadczenia, zarówno z pracy indywidualnej, jak i z firmami wynika, że treści publikowane z poziomu kont indywidualnych mają o wiele większe zasięgi niż te z kont firmowych. Sam LinkedIn przyznaje, że publikacje z kont indywidualnych potrafią mieć dziesięciokrotnie większe zasięgi. Z tego właśnie powodu treści z konta firmowego powinny być miksem tych, które udostępniają pracownicy i administratorzy strony.

Filtry komunikacyjne

Stronę firmową śledzą nie tylko fani marki czy potencjalni klienci, lecz także pracownicy. LinkedIn umożliwia zawężanie publikowanych treści do określonych grup odbiorców. Ta funkcja pozwala prowadzić komunikację obejmującą tematy interesujące wyłącznie daną grupę, co zwiększa zaangażowanie jej członków. Z poziomu strony firmowej możesz również zobaczyć, jakiego rodzaju treści udostępniają pracownicy i rozpowszechniać je. Do własnej strony warto ściągnąć pracowników przede wszystkim po to, aby z poziomu platformy informować ich o tym, co dzieje się w firmie. W kolejnym kroku możesz angażować pracowników do propagowania treści skierowanych do innych grup docelowych (jest to element Employee Advocacy).

Sugestie treści

Wielu marketerów ma problem z określeniem, jakie treści, w większym stopniu niż inne, interesują ich odbiorców. Teraz łatwo to sprawdzić dzięki funkcji „Sugerowane treści”. Sprawdź, co cieszy się największą popularnością w danej branży i zwiększa zaangażowanie odbiorców. Sugerowane treści możesz filtrować według zróżnicowanych kryteriów: branży, lokalizacji, funkcji czy poziomu zajmowanego w hierarchii firmy.

strony firmowe na Linkedin - sugestie treści

Poszukiwanie pracowników

Nie zapominaj, że LinkedIn to nie tylko platforma do zdobywania klientów i ambasadorów marki, lecz także pracowników. Każda osoba, która odwiedza profil danej firmy, może ustawić sobie alert informujący o nowych ofertach pracy. Dla właścicieli stron firmowych korzyść z tej opcji jest taka, że LinkedIn sprawdzi i zasugeruje, które osoby z włączonym alertem odpowiadają profilowi idealnego kandydata (aby skorzystać z tej funkcji, trzeba wykupić konto „LinkedIn Recruiter”).

Strony firmowe na LinkedIn – 3 przykłady firm różnych wielkości i branż

Dla mnie kluczowym kryterium dotyczącym skuteczności stron firmowych jest jej spójność z całą komunikacją on-line, aktualność, wartościowe i regularne publikacje oraz pokazanie twarzy firmy. Jak pewnie się domyślasz, tą twarzą są jej pracownicy. Nie tylko managerowie, ale wszyscy, którzy autentycznie identyfikują się z wartościami firmy.

Strony firmowe na Linkedin - OLX

Strony firmowe na Linkedin - Santander

Strony firmowe na Linkedin - InPost

Więcej wskazówek dotyczących wykorzystania potencjału LinkedIn w biznesie znajdziesz w tym artykule.

Analityka i statystyki stron firmowych na LinkedIn

Istnieje długa lista narzędzi pozwalających analizować wyniki naszych działań w mediach społecznościowych. Jeżeli nie korzystasz z żadnego, to w przypadku LinkedIn dostępne bezpłatnie statystyki mogą okazać się wystarczające. Dane możesz wyeksportować do pliku .xls, co pozwala na zrobienie porównania, stworzenie określonych grup danych i łatwiejszą analizę niż bezpośrednio w ekosystemie LinkedIn.

Co zrobić, aby wyeksportować dane z naszej strony firmowej na LinkedIn?

1. Zaloguj się do konta firmowego na LinkedIn.

2. Kliknij „Analityka” w lewym górnym rogu (pamiętaj, aby mieć widok administratora strony).

3. Możesz wybierać pomiędzy trzema kryteriami: odwiedzający, aktualizacje, obserwujący.

4. W prawym górnym rogu znajduje się przycisk „eksportuj”.

5. Po jego naciśnięciu możesz wybrać zakres czasowy, który chcesz analizować.

6. W pliku pojawią się zakładki z danymi dotyczącymi m.in. lokalizacji, funkcji, szczebla w hierarchii, branży, wielkości firmy, odwiedzających stronę czy obserwujących (w zależności od tego, jakie dane wybierzesz do analizy).

Co jeszcze warto analizować na stronie firmowej na LinkedIn?

Przeanalizuj nie tylko dane dotyczące odwiedzających, obserwujących czy popularność Twoich publikacji, lecz także demografię swoich odbiorców. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej dopasować treści do Twojego idealnego klienta.

W ich udoskonalaniu może pomóc również funkcja sugestii treści i porównania ich z pozostałymi treściami tworzonymi w branży.

Jeśli zaś zdecydujesz się dodać kody śledzące do swojej strony www, będziesz w stanie określić źródło pozyskanego ruchu i w ten sposób ocenić efekty, jakie przynoszą Ci działania na LinkedIn w porównaniu do innych aktywności.

Nowości na stronach firmowych

LinkedIn nieustannie się rozwija i próbuje nowych rozwiązań. Dodaje też różne funkcje, które znamy (i lubimy) z innych platform w mediach społecznościowych.

W działaniach na koncie firmowym warto wykorzystywać możliwości, jakie dają wydarzenia, kultura firmowa, powiadomienia pracowników o aktualizacjach oraz zaproszenie do obserwowania.

Zaproszenie do obserwowania strony firmowej

Jednym ze sposobów budowania społeczności jest właśnie zapraszanie do oberwania strony firmowej. Jako administrator strony otrzymujesz limit 100 kredytów miesięcznie na zaproszenie swoich kontaktów z pierwszej linii kontaktu. W chwili, gdy dana osoba akceptuje zaproszenie i decyduje się obserwować stronę, wykorzystany kredyt wraca do Twojej puli.

LinkedIn zaprojektował taką strategię limitowania możliwości zapraszania, aby przeciwdziałać spamowaniu zaproszeniami do osób prywatnych.

Więcej o tej funkcji.

Linkedin - zaproszenie do obserwowania

Posty z ankietami

Ankiety to nie tylko świetny sposób na poznanie preferencji naszych odbiorców, ale również na angażowanie w social media. Ankiety obecnie dostępne są zarówno na profilach osobistych, jak i firmowych.

Do dyspozycji mamy zadanie pytania, które będzie miało max. 4 odpowiedzi. Ankieta może być wyświetlana w okresie od 1 dnia do 2 tygodni.

Ankieta na Linkedin

O tworzeniu treści, stronach firmowych i budowaniu marki na LinkedIn można pisać całe książki, a nie tylko artykuły blogowe. Sama napisałam na ten temat e-booka (jest dostępny po polsku i po angielsku).

Obiecuję, że ten wpis nie jest ostatnim w tym temacie. Jeśli czujesz niedosyt, zapraszam do posłuchania mojego podcastu, w którym opowiadam o budowaniu silnej marki.

Daj mi, proszę, znać, o czym jeszcze powinnam napisać, jeśli chodzi o strony firmowe na LinkedIn.

Jakie tematy poruszyć w kolejnym artykule?

 

4 odpowiedzi

  1. Witaj, Angelika, artykuł bardzo pomocny, ponieważ zaczynam z administrowaniem LindkedIna firmowego. Pomocna informacja z eksportowaniem danych do Excela. Bardzo dziękuję.

  2. Angeliko, świetny artykuł i pokazujący bieżące trendy na LikedIn. Bardzo dziękuję. Chętnie dowiedziałbym się więcej o angażowaniu „pracowników” i celowo umieszczam to słowo w … cudzysłowie. Jak zatem angażować osoby które utożsamiają się z firmą (organizacją) a nie są jej etatowymi pracownikami, mają swoje profile osobiste rzecz jasna, i co do zasady chcą się angażować i popularyzować treści „firmowe”. Zakładam, że są to osoby związane zawodowo z organizacją wykonując swój zawód najczęściej w formule własnej działalności gospodarczej i pod własną marką. Są wśród nich także osoby zatrudnione w korporacjach i z różnych powodów nie chcą lub nie mogą pokazać że „pracują” w organizacji z którą się mentalnie utożsamiają. Jak w takim rzie wykorzystać potencjał tych osób nie zafisowując się na słowie „pracownicy”?

    1. Janusz dzięki za ciekawy komentarz. Jak dla mnie „zaangażowanie”, o którym piszesz powinno być oparte o motywację i cele jakie może ta aktywność zrealizować w życiu tych osób. Jednym słowem szukamy tu odpowiedzi na „Po co?”.

      Jeżeli będą cele, które są ważne to „Jak” będzie kwestią zastosowania w praktyce tego co jest w artykule.

      Pozdrawiam ciepło,

      Angelika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować: