Profil osobisty na LinkedIn – o czym trzeba pamietać?
Masz konto na LinkedIn i chcesz, aby przyciągnęło do Ciebie jak największą ilość klientów, rekruterów lub kontrahentów?
Ten artykuł podpowie Ci, co musisz zrobić, aby Twój profil na LinkedIn robił dobrą marketingową robotę.
„Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne; każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób.” – napisał Lew Tołstoj.
Powyższy cytat z książki „Anna Karenina” idealnie odzwierciedla sytuację profili na LinkedIn. Najlepsze i jednocześnie najskuteczniejsze profile na LinkedIn są w gruncie rzeczy do siebie podobne. Przyciągają one uwagę właściwego odbiorcy i dobrze komunikują treści. Każdy kiepski profil jest kiepski na swój własny sposób. Można powiedzieć, że jest oryginalny w swojej „kiepskości”.
Zanim jednak zaczniemy zgłębiać tajniki skutecznych, dobrze prezentujących daną osobę profili osobistych, warto zadać sobie kilka ważnych pytań.
#WażnePytania
Po co nam profil na LinkedIn?
Co możemy zyskać posiadając dobrze wypełniony profil na LinkedIn?
Które elementy profilu na Linkedin są szczególnie ważne?
Po co nam profil osobisty na LinkedIn?
Wysoka pozycja w wyszukiwarce Google
Twój profil na LinkedIn, jeżeli dobrze go wykorzystasz, stanie się Twoją darmową agencją SEO. Dobrze wypełniony profil znajdzie się wśród pierwszych pięciu rezultatów wyszukiwania w Google. Jeżeli raz dobrze wypełnisz swój profil, wówczas Google dobrze go wypozycjonuje. I to zupełnie za darmo.
Kontrola nad pierwszym wrażeniem, jakie robimy w internecie
Powszechne googlowanie to norma. Powiedzmy sobie szczerze: wszyscy to robimy. Nie znam dokładnych statystyk, ale jestem przekonana, że lwia część aktywnych użytkowników internetu googluje świeżo poznane osoby.
Kiedy ostatnio kupowałam samochód w salonie, dowiedziałam się w trakcie podpisywania umowy, że sprzedawca sprawdził w sieci wszystkie dostępne informacje na mój temat. Śpiewająco opowiedział mi o tym, co robię i jak bardzo ceni sobie moją działalność. Ja sama również w większości przypadków sprawdzam potencjalnych kontrahentów i dostawców i zupełnie nie dziwi mnie, że inni sprawdzają mnie.
Wracamy do profilu na LinkedIn. Gdy osoba googlująca wpisze nasze imię i nazwisko w Google, wówczas nasz profil na LinkedIn pojawi się na szczycie listy. I prawdopodobnie ów ktoś chętniej zaufa informacjom tam zawartym niż na firmowej stronie www. To kolejny powód, dla którego warto zadbać o nasz profil.
Ważny element reputacji w internecie
LinkedIn – na tle innych portali społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy Youtube – cieszy się najwyższym poziomem zaufania społecznego. Decyduje o tym między innymi fakt, że na LinkedIn pokazujemy siebie w aspekcie biznesowym. W związku z tym używamy prawdziwego imienia i nazwiska. Pokazując tam swoją eksperckość, styl przywództwa lub biznes nie chowamy się za pseudonimem czy nickiem. Na LinkedIn pokazujemy siebie w aspekcie biznesowo-relacyjnym, co stwarza świetną przestrzeń do budowania nowych znajomości i zaufania.
LinkedIn to największa biznesowa ulica świata i dostęp do 630 milionów profesjonalistów
Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków LinkedIn w Europie. Jeżeli poważnie myślisz o rozwoju swojego biznesu lub kariery, nie może Cię tutaj zabraknąć. To szansa biznesowa, która – jeżeli pozostanie niewykorzystana – będzie się mścić, a Ty możesz później żałować, że nie zorientowałeś się w porę. Nie będę teraz rozpisywać się na ten temat. Mówiłam o tym na konferencji „I love marketing”. Całą relację i statystyki znajdziesz tutaj.
A teraz odpowiedź na ostatnie z naszych pytań.
4 elementy najlepszych profili na LinkedIn
Przyszedł czas na wskazanie elementów wspólnych dla wszystkich pozytywnie wyróżniających się profili na LinkedIn. Jaki jest ów idealny profil?
1. SKONCENTROWANY na Twoim idealnym kliencie
Jest to najważniejszy element i jednocześnie kluczowy w aspekcie marketingowym.
Twój profil na LinkedIn nie jest o Tobie.
Twój profil na LinkedIn jest o problemach i aspiracjach Twojego klienta!
Informacje zawarte w profilu mają za zadanie pokazać Twojemu idealnemu klientowi, że jesteś w stanie pomóc mu rozwiązać jego problem lub zrealizować jego aspiracje. Z tego powodu profil na LinkedIn nie jest wirtualnym CV, lecz raczej swoistym rodzajem landing page, czyli sprzedażową stroną lądowania.
Niezależnie od tego, czy celem Twojej obecności na Linkedin jest znalezienie nowej pracy czy nowego klienta lub partnera biznesowego, to właśnie informacje zawarte w profilu mają za zadanie sprzedać tej osobie wizję skutecznej współpracy z Tobą. W końcu, jeżeli ktoś znalazł Cię w internecie wpisując Twoje imię i nazwisko lub rodzaj usługi, którą sprzedajesz, to z dużym prawdopodobieństwem chce z Tobą współpracować.
I właśnie dlatego w centrum komunikacji profilu osobistego powinien być klient idealny, czyli taki, z którym Ty chcesz współpracować.
Uwaga! Dla każdego idealny klient może być klientem z innej grupy. W przypadku osoby szukającej pracy będzie to rekruter specjalizujący się w danej branży (np. farmacja lub IT), pracodawca wcześniej określonej kategorii (np. według liczby zatrudnianych osób). Dla osoby prowadzącej firmę będzie to klient szukający usług, które oferujemy (na przykład dyrektor marketingu lub dyrektor HR).
Nie każdy może być Twoim idealnym klientem, bo Twoja usługa nie jest idealna dla każdego.
Warto podkreślić, że klient idealny to zbiór cech, charakterystycznych upodobań, zainteresowań i zachowań Twoich potencjalnych odbiorców. Określenie „idealny” jest nie tylko synonimem tego, że klienta będzie stać na Twoje usługi, lecz także fakt, że Twoja usługa jest do niego idealnie dostosowana.
2. WYCZERPUJĄCY – posiadający wszystkie ważne informacje
Wyjaśnijmy jedną rzecz, żeby nie pozostawić niedomówień: nie oznacza to, że piszemy o wszystkim. Raczej skupiamy się na tym, kto jest głównym odbiorcą profilu i jakie w związku z tym informacje są mu potrzebne. Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że przebijanie się przez barykadę nieistotnych treści jest mało skuteczne biznesowo.
Druga istotna kwestia: zupełnie inne informacje są kluczowe dla Twojego przyszłego klienta (strona www, telefon, projekty, które realizowałeś) a inne dla rekrutera (rodzaje firm i doświadczenie jakie posiadasz, dojrzałość biznesowa).
Jeżeli nie będziemy mieli świadomości tego, „dla kogo” istnieje nasz profil na LinkedIn, z dużym prawdopodobieństwem przeładujemy go zbędnymi informacjami, a przez to zniechęcimy odbiorców do zagłębienia się w niego.
3. CZYTELNY oraz spójny z aktywnością biznesową
Mamy zaledwie klika sekund, aby przekonać odbiorcę na LinkedIn do siebie (wyniki badań mówią o kilku, kilkunastu sekundach). W związku z tym naszym celem jest zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Chcemy upewnić idealnego klienta, że jesteśmy dokładnie tą osobą, której szuka. Dlatego nawet bez konieczności uważnego przestudiowania całego profilu, a jedynie skanując go wzrokiem, nasz odbiorca powinien dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o nas.
W sposób czytelny napisz:
- W czym się specjalizujesz,
- Jaka jest Twoja rola w firmie,
- Jak możesz pomóc swojemu idealnemu klientowi.
Informacje przedstaw jasno i konkretnie. To nie jest przestrzeń na zgadywanki czy niedomówienia.
Drugi aspekt, oprócz czytelności profilu i informacji w nim zawartych, to spójność z innymi informacjami w internecie. Niezależnie od tego, czy pracujesz na etacie, czy też prowadzisz własną firmę, profil na LinkedIn jest przedłużeniem tej aktywności. Niech te elementy uzupełniają się i tworzą spójny przekaz Twojej marki eksperckiej, czyli personal brandingu.
Do wykorzystania masz tutaj przede wszystkim zdjęcie, zdjęcie w tle oraz nagłówek. Postaraj się, aby przekaz tych elementów był na tyle autentyczny i spójny, a przede wszystkim interesujący, aby odbiorca chciał kliknąć przycisk „więcej”.
4. AKTUALNY
Słyszałam mnóstwo wymówek w tej kwestii. Od takiej, że „przecież to normalne, że profil na LinkedIn aktualizujemy, gdy szukamy pracy, bo wcześniej nie ma sensu”. Po wymówki w rodzaju: „nie będę się „chwalił” tym, co robię, bo w firmie mnie wyśmieją”.
Musisz mieć świadomość, że zdezaktualizowany profil na LinkedIn to dowód na social mediowe zaniedbanie. To tak, jakbyś zaprosił nowo poznane osoby, o których myślisz, że mogą być Twoimi nowymi przyjaciółmi, do zagraconego i brudnego salonu.
Wypełniony i aktualny profil to dowód na Twój wysoki poziom świadomości biznesowej i potwierdzenie reputacji, którą wypracowałeś w sieci.
Jeżeli osoby googlujące Cię w internecie trafią na serię przypadkowych zdjęć z grilla u stryja, imprezy integracyjnej oraz na „zemstę byłej narzeczonej”, to z dużym prawdopodobieństwem nieaktualny i niechlujny profil na LinkedIn jedynie upewni ich w negatywnym pierwszym wrażeniu.
#SilnaMarkaWPraktyce
Nie wiesz, jak wygląda sprawa w Twoim przypadku? Wpisz do wyszukiwarki swoje imię i nazwisko. Zobacz, jak wysoko plasuje się Twój profil na Linkedin. Przejrzyj treści, które pojawiają się w internecie w związku z Twoim imieniem i nazwiskiem. Następnie kliknij przy oknie wyszukiwania opcję grafika, a zobaczysz to wszystko, co ma szansę zobaczyć sprawdzający Cię klient, przyszły pracodawca lub kontrahent.
#WażnePytania
1. Jakie pierwsze wrażenie miałby o mnie mój idealny klient?
2. Jakie myśli pojawiłyby się w jego głowie? Jakie emocje?
3. Czy utwierdziłby się w moim profesjonalizmie? Czy uznałby mnie za autorytet w danej dziedzinie?
4. Czy to, co publikuję jest wiarygodne, czy wręcz przeciwnie – niszczy moją reputację?
Jeżeli większość odpowiedzi utwierdza Cię w przekonaniu, że Twój profil na Linkedin i obecność w internecie robią świetną marketingowo-sprzedażową robotę, to gratuluję. Rób tak dalej i niech moc będzie z Tobą.
Chcesz się upewnić, że niczego nie przegapiłeś? Koniecznie czytaj dalej.
Profil osobisty na LinkedIn – najważniejsze elementy w 6 krokach
Krok 1 – Zdjęcie profilowe
Ważne elementy zdjęcia profilowego:
- strój adekwatny do sytuacji (czyli włożony na poczet relacji biznesowych, nie towarzyskich), niekoniecznie garnitur i krawat. Najlepiej pokaż się w eleganckim stroju, w którym chodzisz do pracy lub na spotkania z klientem, ale niekoniecznie na uroczystą galę;
- wysoka rozdzielczość zdjęcia (bez tzw. pikselozy);
- zbliżenie twarzy (twarz zajmuje większą część zdjęcia, choć oczywiście są od tego wyjątki); kluczowe jest, aby patrzeć wprost (mieć kontakt wzrokowy z odbiorcą) i pokazać mimiką, z jakim wrażeniem chcemy zostawić odbiorcę. LinkedIn sugeruje, żeby twarz zajmowała 60% zdjęcia.
Na pewno warto wziąć pod uwagę:
- nierozpraszające, proste tło;
- aktualne zdjęcie (nie z czasów ukończenia studiów); to musisz być prawdziwy Ty, łatwy do rozpoznania poza internetem;
- raczej kolorowe niż czarno-białe (chyba, że czarno-białe zdjęcia są elementem Twojego brandingu).
W przypadku dużych organizacji warto zastanowić się nad zatrudnieniem fotografa, który wykona zdjęcia całemu zespołowi na jednolitym tle dla wszystkich. Dobrym pomysłem jest uwzględnienie tła kolorystycznie powiązanego z firmą.
#ProTip
Warto zainwestować w profesjonalne zdjęcie profilowe, bo jest to jeden z elementów ocenianych przez odbiorców. Niechlujne zdjęcie profilowe może spowodować, że – mimo naszej dogłębnej eksperckiej wiedzy – zostaniemy odebrani jako amatorzy.
Krok 2 – Zdjęcie w tle
Zdjęcie w tle to wciąż niewykorzystana darmowa przestrzeń reklamowa o wymiarach 1584×396 pikseli, która umożliwia przekazanie wielu ważnych informacji i pozostawienie odbiorcy z celowo zaplanowanym wrażeniem. Wykorzystaj to i niech zdjęcie w tle wspiera główny przekaz Twojej marki.
Krok 3 – Nagłówek
Nagłówek wraz ze zdjęciem profilowym uznaję za najważniejsze elementy profilu. Zauważ, że w przeciwieństwie do innych portali społecznościowych nagłówek na LinkedIn jest elementem, który pojawia się nie tylko w profilu, lecz także wtedy, gdy coś publikujesz lub komentujesz.
Co zrobić, aby nagłówek skutecznie komunikował rozwiązania, które oferujesz?
Do dyspozycji jest 120 znaków, w których możesz zawrzeć główny komunikat dla Twojego idealnego klienta.
Powtórzę: Twój profil na LinkedIn nie jest o Tobie, dlatego nagłówek powinien korespondować z tym, czego szuka Twój klient. Jeżeli Twoimi klientami są rekruterzy lub potencjalni pracodawcy, to nazwa stanowiska będzie kluczowa. Jeżeli jednak jesteś właścicielem jednoosobowej firmy, to pisanie o sobie „CEO” będzie trochę na wyrost i niekoniecznie skupi uwagę na tym, co najistotniejsze. Prawdopodobnie Twój idealny klient nie szuka właściciela firmy, lecz kogoś, kto ma określone doświadczenia i kompetencje – i o tym warto napisać w nagłówku.
#ProTip
Jeżeli zarządzasz zespołem, który jest częścią dużej organizacji, posiadającej przyciągające uwagę hasło (w miarę krótkie), to nagłówek jest dobrym miejscem, aby umieścić je właśnie tam. Dobrym przykładam jest Contman i ich hasło: „Wspieramy cyfrową transformację instytucji i przedsiębiorstw”.
#SilnaMarkaWPraktyce
Czas na Ciebie. Przede wszystkim zastanów się, po jakich słowach kluczowych wyszukuje Cię Twój idealny klient. Jeżeli brakuje Ci pomysłów, sprawdź, jak opisują siebie ludzie z Twojej branży, w szczególności ci, którzy oferują analogiczne do Twoich produkty i usługi.
Krok 4 – Indywidualny adres URL
Edycja adresu URL na unikatowy adres zawierający Twoje imię i nazwisko jest nie tylko wsparciem działań związanych z SEO, lecz także gwarancją, że inni łatwiej znajdą Cię w wyszukiwarce LinkedIn.
Żeby to zrobić, kliknij w pierwszym kroku na swój profil. Po prawej stronie pojawi się opcja „Edytuj profil publiczny i adres URL”. Teraz również wiesz, gdzie należy kliknąć, aby stworzyć profil w kolejnym języku.
Krok 5 – Podsumowanie
Podsumowanie to doskonałe miejsce, aby opowiedzieć o zawodowych dokonaniach, ciekawych projektach, wyróżnieniach i nagrodach. To również przestrzeń na słowa kluczowe. Masz trzy linijki tekstu, aby przekonać idealnego klienta do otwarcia „Okna uwagi” i kliknięcia opcji „Więcej”. Do dyspozycji masz 2000 znaków – podkreśl swoją wyjątkowość i w czytelny sposób przekieruj do oferty lub swojej strony www.
Adresy stron umieszczone w podsumowaniu nie przenoszą automatycznie poza LinkedIn, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba naprawdę zainteresowana Twoją ofertą skopiowała adres i wkleiła go w okno przeglądarki.
W podsumowaniu warto zwrócić dużą uwagę na czytelność tekstu.
#ProTip
Chociaż LinkedIn – w przeciwieństwie choćby do Instagrama – ma minimalistyczny wygląd, jednak również stwarza przestrzeń do estetycznego i czytelnego przedstawienia informacji. Aby odbiorców nie odstraszyła jednolita treść oraz aby zwiększyć czytelność tekstu, polecam wykorzystać symbole i znaki z encyklopedii emotikonów (stwarzają one mnóstwo możliwości nawet przy skrajnie minimalistycznym podejściu społeczności LinkedIn).
Jak je wykorzystać? Znajdź w Emojipedii interesujący symbol, następnie skopiuj go (skrót CTR+C) i wklej (skrót CTR+V) do profilu na LinkedIn.
Podsumowanie to również dobra przestrzeń do tego, aby opowiedzieć historię firmy, produktu lub usługi. Koniecznie wypisz wszystkie otrzymane nagrody i wyróżnienia. To nie miejsce na sztuczną skromność, lecz czas na skupienie uwagi odbiorcy na wszystkich argumentach, które potwierdzają Twoje doświadczenie, Twoją eksperckość i Twoją reputację.
Na końcu tej sekcji zachęć czytających do konkretnego działania (CTA – call to action). Może to być wejście na stronę, kliknięcie linku z ciekawym raportem lub napisanie bezpośrednio na podany przez Ciebie adres.
Krok 6 – Doświadczenie i wykształcenie
Jeżeli jesteś na początku drogi zawodowej, w doświadczeniu możesz opisać dotychczasowe wykształcenie, staże oraz zdobyte doświadczenie. Warto wspomnieć o stowarzyszeniach i działaniach, które potwierdzą Twoją proaktywną postawę i chęć rozwijania się.
Jakie jeszcze informacje warto zamieścić́ w profilu na LinkedIn?
Wszystko, co potwierdzi Twoją aktywność́ oraz Twoje umiejętności w wąskich dziedzinach. Z tego właśnie powodu dodaj do profilu kolejne sekcje, takie jak „Projekty”, „Nagrody”, „Wyróżnienia” czy „Wolontariat”, o ile oczywiście masz się czym pochwalić́.
Profil osobisty, który sprzedaje
Na koniec istotna kwestia, o której niewiele osób pamięta, gdy koncentruje się wyłącznie na optymalizacji pod kątem SEO. Tą istotną kwestią jest konwersja.
Możesz mieć zoptymalizowaną stronę i zoptymalizowany profil, ale bez właściwego poprowadzenia klienta do kolejnego etapu sprzedaży kosztowna wizyta może stać się zaledwie przelotną znajomością. A przecież w tym wszystkim chodzi o relację biznesową.
Dlatego w podsumowaniu umieść konkretne CTA. Niech to będzie możliwość zadzwonienia do Ciebie, wejścia na stronę lub też adres mailowy, pod który można wysłać zapytanie.
Na zakończenie chcę jeszcze raz podkreślić: nie traktuj uzupełniania profilu na LinkedIn czy przeprowadzania jego audytu jako czynności, którą wykonuje się raz na rok lub – co gorsza – raz na kilka lat.
Jeżeli LinkedIn stanowi element Twojej social sellingowej strategii, aktualizuj profil co kwartał: uzupełnij informacje o ważnych projektach, które ostatnio zrealizowałeś, zdobytych nagrodach i wyróżnieniach. Poproś klientów o rekomendacje, dopisz certyfikaty i nazwy szkoleń, w których uczestniczyłeś.
Nie tylko podkreśli to Twój profesjonalizm, ale też upewni klienta, że trafił pod właściwy adres.
Powyższa lista zawiera podstawowe elementy decydujące o pierwszym wrażeniu, jakie robisz na odbiorcy trafiającym na Twój profil.
Chcesz stworzyć idealny profil osobisty i firmowy na LinkedIn?
2 stycznia 2020 r. poprowadziłam webinar, w którym przeszłam krok po kroku przez najważniejsze aspekty profilu osobistego. Opowiedziałam też o stronach firmowych na LinkedIn. Możesz kupić dostęp do nagrania, a także otrzymać notatkę wizualną i zadania do wdrożenia wiedzy w czyn.
2 odpowiedzi
Pani Anno czy jest pani w stanie odpłatnie zweryfikować mój profil na linked in ? Potrzebuje zupdatowania profilu tak aby był atrakcyjny dla pracodawców .
Pani Aneto zapraszam do bezpośredniego kontaktu na maila: kontakt@chimkowska.com
Pozdrawiam,
Angelika