Wizerunek w biznesie – obietnica Twojej marki osobistej

wizerunek w biznesie marka osobista

Biznesowy wizerunek to w praktyce – jak Cię widzą, tak z Tobą współpracują. Prawda ta nie straciła na znaczeniu nawet w czasach pracy hybrydowej i przeniesienia biznesowych aktywności do internetu. W tym artykule rozkładam na elementy pierwsze temat biznesowego wizerunku, aby na nowo zdefiniować jego obszary w biznesie czasu pandemii. 

Osobiście uważam, że zmiany, które nastąpiły wyznaczają nowy priorytet. Jest nim spójność wizerunku z celami i wartościami. W artykule zadbałam o strategię marki osobistej. Jej użyteczność nie byłaby tak duża, gdyby nie moi goście: Iwona Kossmann oraz Diana Stachera. Kobiety, które biznes świetnie znają oraz kochają i praktykują dobrą modę i styl!

Pierwsze wrażenie w biznesie – aby nie było ostatnim

W biznesie, który nie znał internetu i równoległej on-linowej rzeczywistości duże znaczenie przywiązywano do pierwszego wrażenia. Uczono technik, gestów i sformułowań, które miały zjednywać nam ludzi, spotykanych na zawodowej drodze.

Sytuacja skomplikowała się wraz z upowszechnieniem internetu. To właśnie za jego pośrednictwem często ktoś wyrabia sobie zdanie na nasz temat (wizerunek), zanim w ogóle się z nami spotka. Ewentualne osobiste lub on-linowe spotkanie jest obecnie kolejnym poziomem relacji biznesowej. Żeby nic jej nie zakłócało potrzebna jest spójność pomiędzy śladami i wizerunkiem, jaki mamy on-line, a tym, co prezentujemy w bezpośrednim kontakcie.

O co zadbać, aby pierwsze wrażenie w internecie nie było ostatnim? Jakie elementy wpływają na nasze postrzeganie przez innych? Na co zwrócić uwagę, aby nasz ubiór komunikował nasze autentyczne ja i wartości? Odpowiadamy na te i wiele innych kwestii, które pomogą Ci zbudować profesjonalny i spójny biznesowy wizerunek.

Biznesowy wizerunek – definicja

Zacznijmy jednak od uściślenia, co rozumiemy jako wizerunek. Wizerunek to sposób, w jaki jesteśmy postrzegani oraz często przedstawiani przez otoczenie. Warto podkreślić jednak, że na postrzeganie nas przez innych duży wpływ ma nasza osobista relacja z samym sobą.

Pisząc o biznesowym wizerunku zawężamy ten obraz wyłącznie do kwestii związanych z pracą, rozwojem kariery czy firmy, którą tworzymy.

Wizerunek w biznesie – dlaczego jest ważny?

Wizerunek to pojęcie, które zwykle kojarzone jest z wyglądem zewnętrznym, stylem, ubiorem i z prezentowanym otoczeniu sposobem bycia danej osoby. Elementy te to tylko części marki osobistej, na którą składają się m.in. osobowość, kwalifikacje, wartości, zachowanie oraz wygląd zewnętrzny.

W biznesowej codzienności sposób, w jaki jesteśmy postrzegani i rekomendowani przez innych wpływa bezpośrednio na zaufanie i relacje. Mówiąc prosto: sprzedasz, dobrze kupisz lub rozwiniesz swoją karierę, gdy wzbudzisz zaufanie u tych, którzy mają na to bezpośredni wpływ.

Wizerunek w biznesie jako język komunikacji 

Do komunikacji w biznesie używa się wielu języków. I nie chodzi tylko o język, którym porozumiewają się pomiędzy sobą partnerzy biznesowi z różnych krajów czy branż. Chodzi również o mowę ciała, zachowanie i gesty, a także o każdy element składający się na wygląd zewnętrzny danej osoby. Przekazuje on otoczeniu, w sposób uświadomiony lub nie, określone informacje.

W środowisku biznesowym komunikaty te są niezwykle istotne. Mają bowiem znaczenie dla skuteczności i charakteru relacji budowanych ze współpracownikami, klientami czy partnerami biznesowymi. Dodatkowo wpływają na tempo i rozwój kariery, odnoszonych sukcesów, czy nawet wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Przemyślany i dobrze zbudowany wizerunek podkreśla kompetencje, profesjonalizm, wiarygodność, autorytet, a przede wszystkim buduje zaufanie.

To na zewnątrz.

Wewnętrznie wspiera pewność siebie, co finalnie przekłada się na skuteczność podejmowanych działań. Wpływa bezpośrednio na pozawerbalne komunikaty, jakie wysyłamy do innych. Co przekłada się na wrażenia, jakie wywołujemy u innych, za każdym razem, gdy wchodzimy z nimi w interakcję.

Suma tego, jak postrzegamy samych siebie oraz wysyłane na zewnątrz komunikaty dotyczące naszej osoby, tworzą nasz wizerunek.

Jest tym, jak postrzegają nas inni. W świecie biznesu odgrywa zatem ważną rolę, gdyż od tego, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie, zależy nasza w nim obecność, a ta, tak jak i nasz biznesowy wizerunek, powinna być budowana na naszych własnych warunkach.

Biznesowy wizerunek – zdecyduj, jak chcesz być postrzegany

Świadome budowanie profesjonalnego wizerunku leży u podstaw znajomości własnych cech charakteru, silnych i słabych stron, rodzaju osobowości oraz celów biznesowych, jakie sobie wyznaczamy.

Nawet, jeśli zdecydujemy się na tworzenie wizerunku z doradcą, poznanie powyższych będzie niezbędne. Ważne jest bowiem, by to, co zostanie wypracowane, nie było mydlaną bańką, fałszem i maską, w której będziemy się czuli niekomfortowo, ale by w 100% przystawało do naszej natury i było jej odzwierciedleniem. Co później można pokazać poprzez profesjonalną sesję zdjęciową.

Ubrany czy przebrany – kogo widzisz w lustrze?

Dobrze zbudowany wizerunek można porównać do własnego odbicia w lustrze, w którym, gdy stajemy, powinniśmy widzieć dokładnie to, kim jesteśmy, łącznie z naszymi aspiracjami i celami. Nasz ubiór może być narzędziem do wsparcia procesu transformacji, jaką przechodzimy od present self do future self.

Za świadomym kreowaniem swojego wizerunku jest odpowiedzialność, jaką bierzemy za komunikat, który wysyłamy do świata. Nie jesteśmy w stanie wziąć pełnej odpowiedzialności za to, jak odbiorą nas inni.

Dlaczego?

Komunikat, jaki wysyłamy naszym strojem, nie jest związany wyłącznie z tym, w co jesteśmy ubrani. Wpływ na to, jak zostaniemy odebrani przez innych ma przede wszystkim odbiorca komunikatu i jego filtry percepcyjne, a także kontekst, w jakim się znajdujemy.

Ja w pięknej szarej sukience w czasie biznesowego networkingu w Hali Koszyki prawdopodobnie przez moich odbiorców będę odebrana jako profesjonalna i kompetentna. Ta sama sukienka i ta sama ja na grillu u nowo poznanych osób – będę prawdopodobnie oceniona jako snobka i zbyt profesjonalna, by nie rzec: sztywna.

Wizerunkowy savoir vivre a dress code

Z tego powodu uważam, że nasz strój jest narzędziem nie tylko dla dziejącej się transformacji, ale również świadomym komunikatem wysyłanym do osób, z którymi się spotykamy. Nasze „autentyczne ja” oraz cele, kontekst, a przede wszystkim odbiorca, powinny być kryteriami wyboru naszego stroju.

Weźmy odpowiedzialność za to, nad czym mamy kontrolę. Decydujemy o rodzaju komunikatu, jaki wysyłamy w świat, wpływając w ten sposób na to, jak postrzegają nas inni. Nie warto inwestować czasu i energii w budowanie wizerunku oderwanego od naszego „ja”, kontekstu i celów.

Przebranie się w „nową rolę” jest oczywiście możliwe, jednak może kosztować nas wiele wysiłku i być niezwykle męczące, szczególnie, jeśli trzeba funkcjonować wbrew własnej naturze każdego dnia.

Quo vadis, biznesowy dress code?

„Przez wiele lat dużo mówiło się o znaczeniu wizerunku w biznesie, który ewoluował i święcił triumfy już na dziesięciolecia przed pandemią. Pandemią, która wywróciła do góry nogami również ten obszar biznesowo-zawodowej rzeczywistości wielu zatrudnionych.

Zmieniła postrzeganie znaczenia bardzo „biznesowego” zachowania i wyglądu zewnętrznego, jako jednego z kluczowych elementów profesjonalizmu, humanizując oraz rozluźniając panujące dotychczas standardy i zasady. 

Zastąpienie, na kilkanaście miesięcy, schludnych kostiumów, idealnie dopasowanych sukienek, eleganckich butów i świetnie skrojonych garniturów oraz sygnowanych i personalizowanych koszul z najlepszych tkanin, wygodnymi ubraniami z linii „home casual” czy „home comfy”, uszytymi z miękkich, przyjemnych w dotyku i naturalnych materiałów, ale przede wszystkim zmiana naszych zawodowych zachowań, sprawiły, że obecnie znaleźliśmy się ponownie w punkcie wyjścia do określenia znaczenia wizerunku w biznesie i dostosowania go do nowych warunków i potrzeb. 

Nie zmienia to jednak faktu, że wizerunek, składający się na markę osobistą, jest nadal, a może przede wszystkim, ważny szczególnie teraz, gdy kształtowane są nowe standardy w tym obszarze, a historia jego znaczenia w biznesie jest obecnie pisana od nowa.” 

Diana Stachera, koordynatorka projektów marketingowych w branży doradczej

Co wpływa na to, jak nas postrzegają inni?

Na zewnętrzne postrzeganie naszej osoby składa się wiele elementów: od fryzury, wyrazu twarzy i kondycji skóry, dłoni i paznokci, poprzez zapach, strój, dobór dodatków, aż po gestykulację, mimikę i ogólny sposób zachowania.

Jednym z najprzyjemniejszych obszarów, poprzez który możemy wyrazić siebie jest strój i powiązane z nim elementy. Często jednak również, właśnie przez ubiór, możemy być szufladkowani i postrzegani w inny sposób niż oczekujemy.

Komunikaty, jakie wysyła Twój strój

Przez lata obowiązywały w miarę proste zasady. Prawnicy klasycznym i szytym na miarę garniturem podkreślali swój status i kompetencje, a branża reklamowa ekstrawagancją swoją kreatywność. Pozostałe branże wypełniały przestrzeń pomiędzy tymi dwoma skrajnymi biegunami.

Ten prosty podział został zaburzony przez internet, świat start-upów oraz IT. Kwintesencją tego stało się powiedzenie: „Faceci w drogich, szytych na miarę garniturach, wydają się kompetentni, dopóki nie zdasz sobie sprawy, że pracują dla facetów w t-shirtach”. Dla mnie wyznacza to nowy kierunek. W biznesie nie zastanawiamy się tak bardzo, co wypada, a co nie. Istotniejsze jest, co chcę swoim ubiorem zakomunikować. Co mówi kolor, jakość czy marka ciuchów, które zdecydowałam się założyć.

KOLOR – EMOCJE

wizerunek w biznesie psychologia koloru

 

Kolor jest jedną z warstw narracji, którą posługuje się nasz strój. W biznesie mamy pewne kolory (grantowy, szary, czarny), które postrzegane są jako profesjonalne i bezpieczne.

W branżach prawniczej czy konsultingowej jeszcze kilka lat temu można było wybierać pomiędzy odcieniami tych trzech kolorów. Obecnie zasady te są mniej restrykcyjne. Możemy kolorem wyróżnić się lub wskazać na naszą osobowość, a nawet kompetencje.

Ludzie świadomie wykorzystujący wiedzę z psychologii koloru poprzez ubiór wpływają zarówno na nastrój swój oraz otoczenia. Wybór koloru koszuli w czasie konferencji on-line może podkreślić przekaz wypowiedzi lub nawiązać do sytuacji, która jest głównym punktem spotkania.

Budując markę osobistą można świadomie wybrać jeden z kolorów, który jest elementem brandingu marki i nosić go na codzień. Jestem przekonana, że każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z Silną Marką wie, że fuksja jest świadomie wybieranym przez Angelikę kolorem.

Jaki komunikat wysyłają kolory?

Czerwony – podkreśla odwagę i chęć wyróżnienia się z tłumu. Aktywizuje emocje i zachęca do działania. Lubią go osoby pewne siebie z nastawieniem na rywalizację. Często charyzmatyczne i ekspansywne.

Niebieski – wzbudza zaufanie, gdyż jest jednym z bardziej neutralnych kolorów. Kojarzy się z niebem i wodą, czyli przywołuje spokój i bezpieczeństwo. Niebieski przechodzący w granat to symbol profesjonalizmu i prestiżu.

Żółty – ciepły kolor symbolizujący relacje, radość oraz emocje. Dodaje energii i optymizmu. Wskazuje na śmiałość i pionierstwo.

Pomarańczowy – kolor optymizmu i pogody ducha. Kojarzony z młodością, energią i aktywnością. Te pozytywne skojarzenia powodują, że w biznesie jest dobrym dodatkiem do innych barw.

Zielony – kojarzony z naturą i ekologią. Relaksuje i uspokaja, a także dodaje optymizmu. Rzadko używany w biznesie, chyba że w zestawieniu z innymi kolorami.

Czarny – jest symbolem dyscypliny, niezależności i powagi. Podkreśla autorytet i ambicję.

Biały – kolor czystości i niewinności oraz duchowej odnowy. Podkreśla prostotę, uczciwość oraz pokorę.

Brązowy – kojarzymy go z naturą, porządkiem, uczciwością i naturalnością. W stylizacjach biznesowych rzadko występuje sam, bo jest uzupełnieniem dla innych barw natury.

angelika chimkowskaJAKOŚĆ – PROFESJONALIZM

Świadomie pominę tutaj kwestie czystości i wyprasowania tkaniny, które powinny być oczywiste. Niezadbanie o te elementy odbierane jest jako niechlujność i lekceważące podejście do otoczenia. W perspektywie biznesowej to sygnał niskiego poziomu profesjonalizmu i „jaskółka” problemów we współpracy.

Naturalne, wysokiej jakości tkaniny, sposób uszycia, haftowane naszycia to komunikat zadbania o każdy, najmniejszy szczegół. Jakość, która krzyczy z detali ubioru to jednoznaczne wskazanie na profesjonalizm oraz szacunek dla siebie i innych. Pewnego rodzaju obietnica dla wspólnych biznesowych planów.

Wybór, jakiego dokonaliśmy strojem wskazuje na nasze kryteria i wartości. Świadome wybieranie naturalnych tkanin podkreśla poszanowanie dla planety. Kupowanie ubrań marek z nurtu slow fashion to nie tylko wyraz potrzeby naszych czasów, ale utożsamianie się ze wspólnymi wartościami.

Miałam przyjemność pracować z prezesami, którzy przyznali się, że od lat w swoich rodzinach mają zasadę, że kupują wyłącznie ciuchy używane. Od tej zasady jest odstępstwo wyłącznie dla strojów używanych w celach biznesowych, gdzie jakość ma szczególne znaczenie.

 

silna marka wizerunek w biznesie

MARKA – WARTOŚCI

Osoba świadomie budująca wizerunek, równie świadomie głosuje portfelem, wybierając w ten sposób marki, z którymi się utożsamia. Wybór marki to nie tylko komunikat naszego poziomu zamożności. To znacznie więcej.

Odpady tekstylne to rosnący problem na skalę globalną. Podejście typu „kup – użyj – wyrzuć” powoduje, że przeciętny obywatel świata wysyła na wysypisko średnio ponad 30 kg odpadów tekstylnych i odzieżowych. W skali globalnej oznacza to jeden kontener transportowy z odzieżą na sekundę. W Polsce, jak wynika z badań Politechniki Łódzkiej, rocznie wyrzuca się 216 tysięcy ton ubrań*.

Wizerunek spójny z wartościami – głosowanie portfelem

Osobiście uważam, że mój ubiór poprzez jakość (czytaj: dbałość o szczegóły) komunikuje ważne cechy mojej marki. Aby tak było, wybieram nie tylko produkty dobrej jakości, ale też takie, które reprezentują moje wartości. Z premedytacją wybieram produkty z nurtu slow fashion, bo w praktyce pokazują to, w co wierzę. Autentyczność i spójność to kluczowe wartości silnej marki. Podam dwa przykłady marek, które stosują to w praktyce.

Marka Deni Cler do  produkcji ubrań wykorzystuje naturalne tkaniny, takie jak wełnę, bawełnę czy len, które są neutralne dla środowiska. Wełna, którą jest używana przez Deni Cler pochodzi z manufaktury Albini, certyfikowana jest dokumentem AUTHENTICO®.

Co oznacza ten certyfikat w praktyce?
Potwierdza wysokie standardy dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska w całym łańcuchu produkcji wełny: od farmy po tkaninę Authentico®. Kontroluje i gwarantuje pracę około czterystu producentów wełny w Australii, Nowej Zelandii i Argentynie. Zapewnia im pełną przejrzystość, identyfikowalność i etyczność produkcji.

Wysoka jakość w połączeniu z klasycznymi krojami sprawia, że taka garderoba będzie służyć przez wiele sezonów. Więcej, jestem przekonana, że moje córki będą również w nich chodzić. Stworzenie garderoby ponadczasowej, która służy przez lata, nie tylko oszczędza czas, ale wspiera planetę.

Jako silne marki osobiste możemy wybierać produkty uszyte z biodegradowalnych tkanin. Przyszłość, którą sobie „szyjemy” swoimi wyborami powinna mieć ekologiczne nastawienie i społecznie odpowiedzialne podejście do ubrań.

Drugim dobrym przykładem jest marka ubrań outdoorowych Patagonia, która skupia wokół siebie ludzi biorących odpowiedzialność za zmiany klimatyczne. Chcą świadomie zmniejszać konsumpcję i negatywny wpływ na środowisko. Wybór ich produktów to nie tylko sprawianie, że przygody w naturze są komfortowe. To chronienie tej natury.

Biznesowy wizerunek w 2021 roku

Pandemia zmieniła naszą codzienność, co przełożyło się również na nasze modowe wybory. Jak mądrze wybierać? Jakie trendy wspierają nasz biznesowy wizerunek i powodują, że jesteśmy spójni?

Konsumenci wybierają wygodne, nieformalne ubrania, więc wiele takich sylwetek pojawiło się w naszych kolekcjach. Jedną z najpopularniejszych pozycji jest dres, ale inny, bardziej luksusowy – z wełny czy kaszmiru.

Przyszłość mody to miękkie tkaniny podane w formach, które będą uniwersalne. Wróci moda na kobiecość, ale podaną w inny, wygodny sposób, garnitury z butami sportowymi zamiast szpilek, sukienki ze swetrami. Będzie eklektycznie, gdyż to wszystko co wprowadziła pandemia nie zniknie, tylko będzie ewoluować.

Iwona Kossmann, Deni Cler

„Już teraz widać dokładnie, że powstający aktualnie postpandemiczny biznesowy dress code połączy w sobie to, co dobre z przeszłości, z tym, co sprawdziło się niedawno i z sukcesem sprawdza się obecnie. 

Budowanie własnego wizerunku na pewno nie straci na znaczeniu, ulegnie pewnej redefinicji, wymuszonej zewnętrznymi czynnikami, do których, tak jak i do wielu innych rzeczy w ostatnich kilkunastu miesiącach, przyjdzie nam się po prostu dostosować. Nadal będzie jednak ważnym elementem marki osobistej, o którą warto zadbać i którą należy pielęgnować. Być może okaże się jednak szansą na przedefiniowanie również własnej osoby w środowisku biznesowym i zmianę własnego wizerunku, na ten bliższy nam i odkryty w okresie zmian. 

Znaczącej zmianie, szczególnie w niektórych branżach, które w największym stopniu pozostaną przy modelu pracy hybrydowej czy zdalnej, ulegną zasady związane ze strojem, który będzie odpowiedni do zajmowanego stanowiska czy sytuacji zawodowej. 

Nie sposób oczekiwać, że pracodawcy będę wymagać od osób pracujących z domu, czy nawet z innej części świata, dotrzymywania standardów w obszarze stroju sprzed pandemii. 

Jednak spora część osób, które powrócą do przynajmniej częściowych bezpośrednich relacji z partnerami biznesowymi, klientami czy współpracownikami, powróci również, do części dotychczasowych zasad poddanych pandemicznej korekcie. 

Spodziewać się zatem możemy wygodnej elegancji, bardziej kapsułowych krojów, miękkich materiałów, butów na płaskiej podeszwie, częściej dobrze dobranego podkoszulka i eleganckich dżinsów oraz większej ekstrawagancji, jednym słowem wszystkiego, co daje nam komfort i poczucie bezpieczeństwa. 

Nie powinniśmy jednak, szczególnie my kobiety, zapominać o subtelnej elegancji i tym, by stój mówił o nas, podkreślał nasze cechy i komunikował to, co chcemy przekazać otoczeniu.

Możemy bowiem teraz pokazać jeszcze więcej swojego prawdziwego oblicza. Skorzystajmy zatem z tego, co przyniosły nam ostatnie zmiany. 

Zdefiniujmy siebie na nowo i pokażmy, że marka osobista to prezentowanie swojego prawdziwego „ja”, nieograniczonego żadnymi zasadami, do których „należy” się dostosować, bo jedyne co należy aktualnie zrobić, to komunikować swoje prawdziwe oblicze poprzez swój wizerunek.

Ci, którzy wybiorą nas do współpracy powinni bowiem wiedzieć, jacy jesteśmy naprawdę, jakie mamy wartości oraz jaką jakość możemy im zaoferować. ”   

Diana Stachera, koordynatorka projektów marketingowych w branży doradczej

PODSUMOWANIE: Biznesowy wizerunek nie traci na znaczeniu w kontekście pierwszego wrażenia i rozwijania biznesowych relacji. Decydująca rola pierwszego wrażenia została przeniesiona do internetu. Potencjalny klient lub partner biznesowy na podstawie tego, co umieściliśmy buduje sobie wyobrażenie na nasz temat. Jeżeli ten wizerunek jest pozytywny, następuje kolejny krok i nawiązanie/rozwinięcie relacji. Tutaj kluczowa jest spójność tego, jak siebie pokazujemy z tym, kim jesteśmy. Spójność z poziomu kompetencji, wartości oraz jakości tego, co dostarczamy w biznesie. Jestem przekonana, że przyszłość należy do autentycznie spójnych silnych marek, które poznajemy przede wszystkim w działaniu.

3 odpowiedzi

  1. Pani Angeliko. Z wielką uwagą przeanalizowalem cały artykuł. Zarówno kobieta , ale też men. muszą cały czas mieć na uwadze swój wizerunek. Ciekawe stwierdzenie „głosowanie portfelem ” .
    I chociaż czasami Ciebie nie stać , ale masz plany rozwoju , więc wyglem nadrabiasz .
    Ciekawe określenia kolorów i ich ppdświadome znaczenie . Niedawno spotkałem się z dodatkowym wyznacznikiem pozycji, samochód , jakim jeździsz potrafi mieć wpływ na postrzeganie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować: