Biznesowa sesja zdjęciowa – jak się do niej przygotować?

biznesowa sesja zdjeciowa
ZAWARTOŚĆ ARTYKUŁU 5 ZDANIACH: Biznesowa sesja zdjęciowa to zazwyczaj duże przedsięwzięcie, niezależnie od tego, czy realizujemy ją tylko dla siebie czy dla całego zespołu w firmie. Jak warto się przygotować, na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa czy miejsca? W tym artykule przeprowadzę Cię krok po kroku przez przygotowanie i realizację. Dodatkowo pokażę, jak to wyglądało w praktyce na przykładzie mojej ostatniej sesji.

SPIS TREŚCI:
Biznesowa sesja zdjęciowa – dlaczego warto?
Profesjonalna sesja biznesowa w 4 krokach
Krok 1 – Wybór dobrego fotografa
Krok 2 – Dobrze dobrany makijaż
Krok 3 – Odpowiedni ubiór
Krok 4 – Stylizacja włosów
Biznesowa sesja zdjęciowa w praktyce – checklista

 

Biznesowa sesja zdjęciowa – dlaczego warto?

Patrząc na długość tego artykułu można wywnioskować (zupełnie słusznie), że zrobienie profesjonalnych zdjęć to duże przedsięwzięcie. To prawda. Zanim więc zdecydujesz się na zainwestowanie swojego czasu, energii i pieniędzy powiem Ci, jakich efektów możesz oczekiwać.

1. Silna marka osobista – jeden obraz mówi więcej, niż tysiąc słów

Zdecydowanie żyjemy w świecie, który powrócił do posługiwania się językiem obrazkowym. Media społecznościowe oraz internet zdominowały zdjęcia, grafiki i wideo. Posiadając dobrze zrobione zdjęcia masz dobrą bazę do komunikacji swojej marki osobistej w internecie. Nie tylko na stronie internetowej czy w social mediach, ale przede wszystkim goszcząc u innych.

Twoja ekspercka wypowiedź w mediach uzupełniona o świetne zdjęcia zbuduje rozpoznawalność, podkreśli profesjonalizm oraz dbałość o reputację i wizerunek. Press Kit zawierający imponujące dokonania w bio, ale pozbawiony dobrych zdjęć nie będzie robił dobrego wrażenia na dziennikarzach i osobach myślących o biznesowej współpracy.

2. Silna marka firmowa – osobowość firmy dzięki ludziom, którzy ją tworzą

Misję firmy oraz charakter marki pracodawcy lepiej zakomunikują zdjęcia ludzi niż patetyczne słowa niepotwierdzone faktami. Profesjonalną sesję zdjęciową można wykorzystać, aby autentycznie i bez napięcia pokazać potencjalnemu klientowi, kim jesteśmy jako zespół oraz sposób w jaki pracujemy.

Zorganizuj sesję zdjęciową w siedzibie firmy dla całego zespołu, a zdjęcia na pewno wykorzystasz do działań z zakresu employer branding, employee advocacy czy po prostu na stronach firmowych na Linkedin.

Profesjonalna sesja biznesowa w 4 krokach

Krok 1 – WYBÓR DOBREGO FOTOGRAFA

Do udanej sesji zdjęciowej potrzebujemy nie tylko dobrego pomysłu, ale przede wszystkim dobrego fotografa. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Po pierwsze, sprawdź specjalizację i portfolio. Niech kryterium nie będą tylko cena, sprzęt oraz studio, ale dotychczasowe osiągnięcia i zrealizowane kreatywne pomysły. Do tego potrzeba całego zespołu. Tak, sesja zdjęciowa to praca zespołowa! Często fotograf ma sprawdzony zespół składający się z makijażystki, stylistki a często również asystenta.

Sprzęt i umiejętności fotografa to zaledwie część sukcesu. Do owocnej współpracy potrzeba też pewnego rodzaju chemii. Musisz znaleźć ludzi, przy których poczujesz się swobodnie.

Dobry fotograf, który nie ma stałego zespołu, poleci nam sprawdzonych makijażystów oraz stylistów włosów czy garderoby.

To, o co Ty musisz zadbać to jasne oczekiwania, aby ułatwić pracę każdej ze stron. Wybór fotografa i zespołu to początek i fundament właściwej pracy nad sesją.

W przypadku mojej ostatniej sesji współpracowałam z Darkiem Lewandowskim, który ma bogate doświadczenie w fotografii biznesowej i jest autorem wielu okładek dla Forbes.

 

Biznesowa sesja zdjęciowa - portfolio

Studio czy plener?

Aby dobrze przygotować się do sesji, musimy zdecydować się, czy będzie się ona odbywała w studio czy w plenerze. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zdjęcia w studio wiążą się z mniejszymi komplikacjami logistycznymi, łatwiej o uzyskanie „sterylnych” warunków.

Nie musimy się martwić o pogodę czy targający naszymi włosami wiatr. Tło studyjne jest spokojne i niezbyt wyraziste. Jeżeli chcemy nadać naszym zdjęciom unikatowości lub lepiej przekazać nasz charakter, lepiej będzie zdecydować się na sesję na zewnątrz. Kontekst, w jakim się pokażemy będzie kolejną warstwą komunikacyjną dla odbiorcy.

Jeśli sesje zdjęciowe są dla Ciebie stresujące, wybierz taką scenerię, w której będziesz czuć się komfortowo. Wiele osób najlepiej czuje się w dobrze już sobie znanym środowisku, jednak nie jest to reguła. Gdy wybierzesz miejsce publiczne to pamiętaj, że może być dość głośne, przez co trudniej będzie Ci się rozluźnić czy skupić na pozowaniu.

Dobrym wyborem jest też po prostu sesja w biurze. To dla dużej części profesjonalistów drugi dom. Tam potrafimy się całkowicie zrelaksować! Dobry fotograf będzie miał odpowiedni sprzęt, dzięki któremu nie będziesz musiał martwić się o światło.

Spotkanie z fotografem i omówienie oczekiwań

Przed sesją warto przekazać fotografowi swoją wizję. Jakie zdjęcia mają być w odbiorze? Jak wyobrażasz sobie efekt finalny? Do czego wykorzystasz zdjęcia? Opowiedz mu o wszystkim – porównajcie swoje pomysły.

Zadbaj o to, aby wcześniej zgromadzić inspiracje z innych sesji zdjęciowych. To znacznie ułatwi fotografowi pracę.

Co jeszcze? Zastanów się, co tak naprawdę Ci się podoba. Nie zapominaj jednak o tym, że wiele zależy od człowieka – nie da się danego zdjęcia skopiować 1:1. Raczej żaden profesjonalny fotograf na to nie pozwoli. Inne sesje mają być inspiracją, nie traktujmy ich jak kalki!

Zadbaj o to, aby jasno postawić oczekiwania. Upewnij się, że z fotografem dobrze się rozumiecie. Umówcie również odpowiedni termin – na tyle odległy, aby wszyscy mieli szansę się przygotować.

 

Biznesowa sesja zdjeciowa plan

 


Wskazówki od fotografa – Darka Lewandowskiego

Przed sesją ważne jest, żeby zastanowić się, do czego potrzebujemy zdjęć? Gdzie będą publikowane ? Jaki styl zdjęć Cię interesuje – klasyczna sesja biznesowa, może w stylu casual a może w konwencji biznes lifestyle?

Bez względu na jaką stylistykę się zdecydujesz, pamiętaj o ubraniu i dodatkach. Ubranie powinno być dobrze dopasowane oraz takie, w którym się dobrze czujesz. Najlepiej unikać pstrokatych kolorów i wzorów. Gładkie i jednolite materiały najlepiej się sprawdzają.

Nie można zapomnieć o dobrym samopoczuciu, pozytywnym nastawieniu i przede wszystkim o wyspaniu się przed sesją. Profesjonalna ekipa na sesji stworzy na pewno wspaniałą atmosferę i zadba o wygląd, ale i tak zmęczenie będzie widoczne na twarzy fotografowanej osoby.

I na koniec: warto zaufać fotografowi. Dla mnie osobiście w czasie sesji ważna jest rozmowa i stworzenie atmosfery mało stresującej, żeby osoba fotografowana czuła się komfortowo i swobodnie … a wtedy łatwo jest zrobić naturalne i ciekawe ujęcie.


 

Krok 2 – DOBRZE DOBRANY MAKIJAŻ

Osoba od makijażu przygotuje nas do zdjęć, dopyta o ich charakter i właśnie makijażem podkreśli to, co zdjęcia mają komunikować. Dobra makijażystka przeprowadzi z nami krótki wywiad na temat naszego rodzaju skóry i ewentualnych uczuleń na kosmetyki. Spyta też o kolorystykę garderoby, którą mamy zaplanowaną.

Te pytania mają na celu, aby jak najlepiej dopasować makijaż do pozostałych elementów naszego wizerunku. W przypadku Panów, makijaż do sesji ma głównie na celu zakrycie niedoskonałości.

Warto zadbać również o to, aby przekazać swoje oczekiwania – jeśli na co dzień wybieramy mocny makijaż, to prawdopodobnie źle będziemy się czuć w delikatniejszym. I rzecz jasna – na odwrót!

W makijażu musisz się też czuć dobrze. Dlatego nie obawiaj się powiedzieć makijażystce, co Ci się nie podoba. Skonsultuj z nią też swoje akcesoria – one również mają znaczenie przy wyborze makijażu.

Jeżeli zdecydujesz malować się samodzielnie, to najlepiej jest zdecydować się na subtelny i naturalny makijaż – taki, który nosisz na co dzień w pracy. Wykonany bez pośpiechu i z uwagą.

 

Biznesowa sesja zdjeciowa - makijaz

 


3 wskazówki od makijażystki – Joanny Łukijańczuk

Nasz wizerunek to m.in. odzwierciedlenie naszych przekonań, wartości i osobowości. W sesji biznesowej wizerunek jest ważny, ponieważ jest to pierwsze wrażenie, jakie chcemy wywrzeć na odbiorcy. I albo zaciekawimy drugiego człowieka postacią na zdjęciu, albo zniechęcimy do dalszego zainteresowania naszą osobą, naszą marką i tym, co chcemy przekazać.

  1. W makijażu do zdjęć stawiam przede wszystkim nacisk na zrównanie cery, wygładzenie, ale pozostawienie jej świetlistej i „zdrowej”. Do tego celu potrzebujemy dobrze dobranego podkładu i korektora. Podkładem wyrównujemy koloryt cery, a korektorem tuszujemy niedoskonałości lub zmęczenie. Inaczej też zachowuje się światło na pokrytej podkładem twarzy, odbija się, dzięki czemu twarz staje się świetlista i promienna, sprawia wrażenie wypoczętej, a fotografowana osoba wygląda zdrowo 🙂
  2. Kolejna ważna rzecz to puder, czyli zmatowienie obszarów twarzy, które lubią się błyszczeć, przez co sprawiają wrażenie, że osoba jest spocona (a co za tym idzie – zdenerwowana lub zmęczona). Dlatego tzw „strefę T” czyli środek twarzy: czoło, nos, miejsca przy skrzydełkach nosa i brodę, matujemy pudrem.
  3. Trzecią ważną rzeczą w makijażu do fotografii portretowej są usta – polecam najlepiej zastosować peeling do ust, a potem balsam. Usta nie powinny się świecić, ale delikatnie błyszczeć, wyglądać na zdrowe, zadbane i nawilżone, dzięki czemu uzyskamy także piękny, delikatny uśmiech na twarzy fotografowanej osoby 🙂

 


 

Krok 3 – ODPOWIEDNI UBIÓR

Dobór garderoby może być kluczową sprawą, jeśli chodzi o finalny efekt sesji zdjęciowej. Wiele osób popełnia błąd zakładając niepasujące do nich ubrania (przebierając się za kogoś, kim nie są) lub niewygodne ubrania. Kolejne możliwe błędy to zdecydowanie się na strój, który lubimy, ale który kiepsko wygląda na zdjęciach.

Jaki strój wybrać na biznesową sesję zdjęciową?

Przy tego typu fotografii najlepiej sprawdzą się materiały jednokolorowe. Klasycznymi wyborami w tym przypadku są marynarki i żakiety. Choć jak widzisz na moich zdjęciach, jest sposób na ciekawe złamanie konwencji i wybór klasyki, która wcale nie jest nudna. Warto, aby na zdjęciach nasz strój nie tylko wpasowywał się w biznesowe kanony, ale jednocześnie pokazywał osobowość oraz wartości. Tak jak chociażby szara sukienka Deni Cler, którą widzisz poniżej.

Dlaczego wartości?

 


Pieniądze w firmie są jak powietrze. Jednak nie żyjemy tylko po to, aby oddychać


 

Jeżeli zależy Ci, aby zdjęcia budziły zaufanie i rezonowały z odpowiednim odbiorcą, to właśnie ubiór zakomunikuje nie tylko Twój status, ale wartości, którymi kierujesz się w życiu. Ubiór w biznesie w czasach zoom ma być nie tylko elegancki, ale też wygodny. Ma dawać szansę prowadzenia życia biznesowego z domu. Z klasą, ale wygodnie!

Mówi się, że klient głosuje portfelem. Wybór Twojej garderoby to obraz Twoich decyzji. Odpowiedni strój nie tylko pokazuje szacunek dla osoby (w końcu inaczej ubieramy się do kina, a inaczej do filharmonii).

W biznesie jest podobnie. Mój strój to ukłon nie tylko w stronę mojego klienta, ale obraz moich wartości. Wskazanie na piękno, poczucie estetyki, wybór najlepszych materiałów czy skupienie na detalach. W tym wszystkim hołduję zasadzie less is more. Uważny odbiorca (takim jest mój klient ) utożsamia się z tym i dostrzega w tym również swoje wartości. Wyrażone nie słowami i hasłami, ale tym, w jakim stylu realizujemy swoje cele biznesowe.

 

Biznesowa sesja zdjęciowa ubior

 

Strój na sesję zdjęciową – o czym warto pamiętać

Zwróć uwagę na dopasowanie kolorów. Jeżeli będziesz mieć wątpliwości, możesz poradzić się stylisty lub całkowicie zdać się na jego wiedzę i poprosić, aby to on wybrał dla Ciebie odpowiednie zestawienia. Równie dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z doradztwa stylistów w sklepach lub show roomach różnych marek.

Szczególnie stylista konkretnej marki w showroomie to dobre rozwiązanie ze względu na indywidualne podejście do każdego klienta. Będzie w stanie nie tylko przewidzieć jak konkretne zestawienia będą prezentowały się na zdjęciach, ale dopasuje je do Twojego stylu i osobowości. Ustrzeże to przed efektem „bycia przebranym”.

Całe zestawienia ciuchów czy pojedyncze elementy stylizacji, które kupisz na pewno wykorzystasz w codzienności biznesowej i będą służyć Ci przez lata uzupełniając garderobę. Twój klient czy kontrahent w kontakcie z Tobą będzie miał spójność tego kogo widzi na zdjęciach z osobą, którą spotyka w rzeczywistości. Taka autentyczność tworzy zaufanie, które procentuje w biznesie. Tak działają chociażby styliści z showroomu Deni Cler.

Kiedy decyzje co do ubioru zapadną to najpóźniej na tydzień przed sesją u fotografa ponownie przymierz rzeczy, które masz zamiar założyć i zacznij zaprzyjaźniać się z tym look’iem. Jest to kluczowe, aby dobrze wyglądać przed obiektywem. Wykonaj telefonem zdjęcia kilku stylizacji i sprawdź, jak dane kolory wyglądają w zestawieniu.

Postaraj się przygotować strój, który nie jest dla Ciebie krępujący. Koszule i bluzki nie mogą być prześwitujące, a krój nie powinien być zbyt ciasny. Krępujące ubrania nie wpłyną dobrze na to, jak będziemy się czuć przed obiektywem. Chcesz co chwilę poprawiać daną część garderoby czy biżuterię? Warto się odpowiednio przygotować. Udana sesja to często po prostu wygodny strój!

 

Biznesowa sesja zdjęciowa co założyć

Czego unikać przygotowując strój na sesję zdjęciową?

Zalecam unikania ubrań w jaskrawych kolorach oraz wzorów w blisko ze sobą sąsiadujące paski. Zwłaszcza ubrania w pasy dają nieprzyjemny dla oka efekt „zlewania się”.

Lepiej też nie decydować się na na ubrania z grafikami lub te uszyte z błyszczących materiałów.

 

Biznesowa sesja zdjęciowa w co sie ubrac

 

Jakie dodatki wybrać na sesję zdjęciową?

Aby dobrze przygotować się do sesji zdjęciowej, i aby Twoja garderoba była kompletna, nie możesz zapomnieć o odpowiednim doborze akcesoriów. Jeżeli decydujesz się na biżuterię, taką jak naszyjnik, bransoletka, pierścionek lub zegarek, pamiętaj, aby nie były one zbyt wyraziste i nie zdominowały przekazu. No chyba, że to właśnie zegarek czy kolczyki są bohaterami sesji.

Profesjonalną sesję zdjęciową często charakteryzuje umiar. Dobrą zasadą jest ograniczenie się do trzech rodzajów biżuterii, wliczając w to okulary.

 

Biznesowa sesja zdjęciowa jak sie ubrac


3 wskazówki od specjalistki ds. wizerunku – Pauliny Grajek (właścicielki agencji PR Khaki showroom

1. Nie zawsze to, w czym świetnie wyglądamy na żywo dobrze wypadnie w obiektywie. Są podstawowe zasady takie jak brak przezroczystości, unikanie lejących się tkanin, nadmiaru wzorów czy kolorów. Zadbajmy jednak o swój komfort i wybierzmy wygodne ubrania, najlepiej takie, które nie będą drapały czy uciskały ale spełnią warunki określonego dress codu. Najbardziej wystrzałowe ubranie nie doda Ci wdzięku, jeśli będziesz się w nim czuć niekomfortowo. Unikajmy dużej ilości bieli i czerni, bo będą wyglądały na zdjęciach jak jedna duża plama. 

2. Obiektyw dodaje kilogramów, ważne jest więc aby ubrania nie potęgowały tego wrażenia. Pamiętaj im mniej tym lepiej. W doborze kolorów i dodatków zalecany jest umiar. Ubrania powinny być gładkie, bez wzorów i dobrane kolorystycznie do tła na którym powstaną zdjęcia, tak abyście nie zginęli w beżowej marynarce na beżowej ścianie. 

3. Unikajmy ostentacyjności i nie pokazujmy logotypów noszonych ubrań. Ta zasada obowiązuje też na co dzień ale w przypadku sesji ma szczególne znaczenie. Warto też ukryć tatuaże, które nie wszystkim się podobają i w biznesowej sesji nie warto ich pokazywać. 


Krok 4 – STYLIZACJA WŁOSÓW

Warto też, aby biznesowa sesja zdjęciowa oddawała to, jak wyglądamy na co dzień. Nie może przypominać sesji robionej przy okazji ślubu czy innej ważnej imprezy okolicznościowej. Niech potencjalny klient nie będzie miał problemu z rozpoznaniem nas!

 

Biznesowa sesja zdjęciowa wlosy

 


Wskazówki od stylisty – Doroty Janiszewskiej – właścicielki Daily.be

Jeśli posiadamy taką możliwość, warto spotkać się z fryzjerem na kilkanaście dni przed sesją w celu uzgodnienia szczegółów oraz w trakcie trwania samej sesji. Być może trzeba będzie zadbać o kolor włosów lub ich pielęgnację, która je odżywi i rozświetli. Warto to zrobić wcześniej , aby w dniu sesji ich struktura wyglądała na zadbaną.

Warto ustalić rownież wtedy, jaka jest idea sesji, by stylizacja włosów spójnie grała z osobowością i charakterem sesji zdjęciowej. Moim zdaniem podczas sesji biznesowej warto postawić na klasykę i naturalność – obie tendencje są ponadczasowe.


Biznesowa sesja zdjęciowa w praktyce – checklista

Mam za sobą przynajmniej dziewięć profesjonalnych sesji zdjęciowych. Zarówno indywidualnych jak i z zespołem. W plenerze oraz w studio. Teraz doskonale wiem, jak się do nich przygotować i zgrać wszystkie elementy w kalendarzu, aby efekty były olśniewające, a my mało zestresowani. Zaplanuj i zadbaj o poszczególne etapy w odpowiednim czasie, a na pewno wszystko doskonale się powiedzie!

Miesiąc przed zdjęciami

Podejmij decyzję co do charakteru sesji, zbierz inspiracje oraz wybierz i spotkaj się z fotografem, makijażystką oraz stylistką fryzur. Zdecyduj też o stroju. Zamów ubrania, jeżeli masz braki w garderobie. Potrzebujesz odpowiedniego buforu czasowego, aby zdążyć na czas. Koniecznie omów oczekiwania i plan działania oraz zarezerwuj terminy.

Tydzień przed zdjęciami

Wybierz stylizacje i poćwicz pozy przed lustrem. Jeżeli masz nowe buty, to koniecznie zacznij w nich chodzić. Wykonaj zdjęcia telefonem w poszczególnych zestawieniach ciuchów i wybierz najlepsze. Te, które wybrałeś, to gotowa lista rzeczy, które zabierzesz na sesję.

Dzień przed zdjęciami

Wyprasuj wcześniej swoje zestawy ubrań, najlepiej przygotuj każdą rzecz oddzielnie na wieszaku i załóż pokrowiec ochronny. W ten sposób unikniesz zagnieceń lub zabrudzeń, które mogą się wydarzyć po drodze na sesję. Niektóre da się usunąć przy obróbce fotografii, jednak wiąże się to z wydłużonym czasem realizacji zlecenia i zwiększoną ceną.

Ważne, abyśmy w dniu sesji byli wypoczęci i pozytywnie nastawieni, dlatego należy się wyspać – to podstawa! Unikaj też przepracowania i o ile to możliwe, stresu. Z dobrym nastawieniem i otwartością na pewno wypadniesz świetnie podczas sesji i efektem będą dobre zdjęcia.

Pamiętaj: jeśli masz wątpliwości, skonsultuj je z fotografem. To z pewnością nie jest jego pierwsza sesja i na pewno będzie wiedział, jak Ci pomóc. Jeśli chcesz, przed zdjęciami porozmawiaj z kimś bliskim, kto doda Ci otuchy i rozluźni.

W dniu sesji zdjęciowej

Niezależnie od tego, czy wybrałeś sesję w plenerze czy w studio, jej plan wygląda podobnie. Spotykacie się z fotografem w ustalonym miejscu o ustalonej godzinie. Nie ma sensu przychodzić z dużym wyprzedzeniem, ponieważ fotograf będzie zajmował się ustawieniem planu oraz sprzętu.

Z reguły zaczynamy od stylizacji włosów; później jest czas na makijaż. Po makijażu jeszcze raz poprawka włosów, bo bardzo często upina się je przy makijażu. Ubiór i jesteśmy gotowi, by stanąć przed obiektywem i stworzyć świetne zdjęcie biznesowe.

Najpierw wykonuje się kilka próbnych ujęć – fotograf dokona jeszcze ostatnich szlifów, jeśli chodzi o ustawienia sprzętu. Następnie nadchodzi już czas do wspólnego działania! Staraj się nie spinać twarzy – czasem robimy to bezwiednie, dlatego też warto co jakiś czas sobie o tym przypominać.

Życzę powodzenia i trzymam kciuki! Wiem, że z dobrym przygotowaniem efekty będą spektakularne. Piękne zdjęcia sprawią, że komunikacja Twojej marki będzie spójna i autentyczna.

P.S. Zapewne będziecie pytali, więc od razu powiem stylizacje to kolekcja wiosna-lato 2021 od Deni Cler

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może Cię jeszcze zainteresować: