Badanie Silnej Marki, czyli personal branding praktycznie

Badanie silna marka

Silna marka osobista to cel dla wielu ludzi w biznesie. Bez względu na to, czy prowadzisz biznes, czy pracujesz na etacie i świadomie rozwijasz swoją karierę, to właśnie personal branding może być dźwignią dla Twoich biznesowych celów.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się:

Co wyróżnia ludzi posiadających silną markę osobistą?

Jakie korzyści się z tym wiążą?

Co przeszkadza nam w personal brandingu i jak praktycznie zacząć?

#SilnaMarka, ale o co chodzi?

Tytułem wstępu dla tych, którzy pierwszy raz mają styczność ze mną i #SilnąMarką.

Pracuję kilkanaście lat w biznesie wspierając firmy i osoby indywidualne w działaniach związanych z marketingiem i sprzedażą. Pracowałam 16 lat dla dużych i znanych marek. Obecnie duże organizacje i znane marki to moi klienci. Tyle o mnie. Więcej znajdziesz w sekcji o mnie.

Od 2016 aktywnie dzielę się z biznesem wiedzą, wynikami badań i praktycznymi sposobami na skuteczną komunikację i sprzedaż. W ramach tych działań powstał projekt pod nazwą #SilnaMarka. Silna Marka to społeczność, której główną wartością i hasłem jest #SilniWPraktyce. Bardziej od „ćpania” wiedzy i nieustannego mielenia tematów cenimy sobie działanie i sprawdzanie w praktyce naszych pomysłów i zweryfikowanych sposobów, które realizują nasze biznesowe cele.

W ramach projektu mamy podcast Silna marka w praktyce”cotygodniową inspirację i wiedzę w #BiznesoweEspresso oraz dzielenie się wiedzą w różnej formie: webinary, ebooki, wystąpienia i szkolenia. Aktywnie działamy również w grupie na Facebooku – Silna marka w praktyce. Jak widzisz, możliwości działania i rozwijania swojej marki osobistej jest mnóstwo.

Badanie dotyczące silnej marki osobistej w społeczności „Silnej Marki”

W styczniu 2021 roku przeprowadziłam wśród mojej społeczności badanie dotyczące wyzwań i celów marki osobistej. Wyniki tej ankiety nadają kierunek naszym kolejnym działaniom. Dodatkowo jestem przekonana, że wyzwania i cele tutaj opisane dotyczą większości z nas. Pokazuję je dlatego, abyś wiedział, że ja też tak mam. Co więcej – ona i on też tak mają.

Może wydawać się nam, że nasza sytuacja jest wyjątkowa i unikalna. Niestety – lub „stety” – tak nie jest. Z tego powodu możemy pokonywać trudności i rozwijać się razem. Zanurzmy się zatem w wyniki ankiety i zobaczmy, jakie wnioski z niej płyną.

Najważniejsze pytania w badaniu

Odpowiedzi uczestników badania wskazały na wiele powtarzających się wyzwań i oczekiwań odnośnie marki osobistej.

Większość osób badanych to profesjonaliści aktywnie rozwijający swoją karierę lub działający jako przedsiębiorcy. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że to osoby ponadprzeciętne, aktywne i świadomie dbające o swój rozwój.

W dużym stopniu ich odpowiedzi pokrywały się z wypowiedziami moich klientów i osób, które spotykam na szkoleniach czy indywidualnych konsultacjach. W ankiecie tej nie było zamkniętych pytań. Wszystkie odpowiedzi zostały uzupełnione samodzielnie przez ankietowanych.

Dodatkowo przeprowadziłam kilka rozmów telefonicznych, głównie z przedsiębiorcami i osobami na managerskich stanowiskach w dużych organizacjach.

1. Co wyróżnia osoby posiadające Silną Markę Osobistą?

W tym pytaniu chciałam sprawdzić, jak postrzegamy osoby, które oceniamy jako posiadające markę osobistą. Interesowało mnie, czy widzimy w tym trud i znój oraz pewną niewygodę, czy może wręcz przeciwnie.

Jakie cechy posiadają osoby z silną marką osobistą?

  • Charyzma,
  • Autentyczność,
  • Odwaga,
  • Pewność siebie,
  • Ponadprzeciętność – osoba taka wyróżnia się z tłumu.

Jedna z wypowiedzi, którą pozwolę sobie tutaj przytoczyć, mocno mnie zastanowiła i zaintrygowała.

„Po 2020 ten temat podlega głębokiej analizie publicznej, gdyż pojawiło się wiele „person”, które jak pijawki z tego korzystają. Ale wracając do pytania, co wyróżnia osoby posiadające Silną Marką osobistą… nie wiem, gdyż j.w. ciężko jest odróżnić naprawdę silne persony od pijawek, gdyż często te silne persony, podające się za multimilionerów, jednak opychają kursy za 49 zł.”

Wypowiedź ta spowodowała, że do powyższej listy dodałabym jeszcze spójność, jako konsekwentne działanie w autentyczności.

Z drugiej strony odpowiedź ta wskazuje na dużą siłę, jaką daje marka osobista. W praktyce oznacza to, że silne marki osobiste powinny być spójne. Nie tylko powinny być prawdomówne, co mam nadzieję jest oczywiste, ale również działać zgodnie z tym, co komunikują. Jestem przekonana, że wszyscy coraz bardziej będą zwracać na to uwagę, bo naturalną drogą jest profesjonalizacja działań w ramach tego trendu.

Jak postrzegamy osoby posiadające silną markę osobistą?

  • Ekspert w danej dziedzinie, który zna się dobrze na tym, co robi,
  • Rozpoznawalny w swojej branży,
  • Posiada liczne i wartościowe kontakty biznesowe.

Patrząc na tę listę nie dziwi fakt, że jesteśmy skłonni zapłacić więcej za współpracę z firmą lub osobą, które mają silną markę. Dla klienta jest to dodatkowa korzyść pozafinansowa, która będzie efektem współpracy.

Często jest to również powód, dla którego osoby z silną marką osobistą postrzegane są jako lepsi partnerzy biznesowi.

Tutaj jednak pojawia się cień i niewygoda: konieczność mierzenia się z licznymi propozycjami, na które niekoniecznie ma się czas i ochotę. Często słyszę też o pewnego rodzaju szantażu emocjonalnym, jakiego takie osoby doświadczają.

Pewien znajomy, który jest rozpoznawalnym ekspertem i zdobył ostatnio kilka nagród powiedział mi, że dostał niedawno kilka maili. Kiedy nie zdążył na nie odpisać w ciągu trzech dni, wówczas pojawiły się komentarze w mediach społecznościowych, że „taki niby miły i pomocny, ale jak coś, to nawet nie odpowiada na wiadomości”.

2. Jakie wyzwania zawodowe stoją przed Tobą obecnie (w budowaniu kariery lub rozwoju swojego biznesu)?

  • Zdobycie większej ilości klientów,
  • Systematyczność działań promocyjnych,
  • Budowanie zespołu i rekrutacja do firmy,
  • Znalezienie nowej pracy,
  • Stworzenie lepszej oferty dla klientów.

Dobra wiadomość jest taka, że silna marka osobista pomaga w wyznaniach, na które wskazali uczestnicy ankiety. Stworzenie lepszej oferty w mojej opinii powinno wynikać z rozmów z obecnymi oraz potencjalnymi klientami. Tutaj również biznesowe relacje okazują się kluczowe, a personal branding może w tym tylko pomóc.

3. Jakie korzyści widzisz z budowania marki osobistej w biznesie?

  • Zaufanie,
  • Wiarygodność,
  • Większe stawki,
  • Rozpoznawalność,
  • Dostęp do ciekawych projektów.

W biznesie korzyść, którą widzę jako dominującą, została świetnie opisana przez uczestnika ankiety:

„SMO buduje zaufanie potencjalnego klienta i przez to ułatwia sprzedaż swoich usług, bo klient nie ma obiekcji, które trzeba byłoby zbijać w rozmowach sprzedażowych; pomaga pozyskiwać klientów z rekomendacji; wzmacnia własną samoocenę i buduje pewność siebie; daje możliwość wpływania na to, jak wygląda świat – wyrażać swoje zdanie i szerzyć je :)”

4. Co utrudnia Ci budowanie marki osobistej?

  • Brak czasu,
  • Brak wiedzy,
  • Brak planu,
  • Brak pewności siebie,
  • Jestem introwertykiem.

Odpowiedzi, które się pojawiły utwierdziły mnie w przekonaniu, że większość z nas ma podobne wyzwania lub podobnych wymówek używamy, aby usprawiedliwić się, że czegoś nie robimy.

W myśl zasady: „Gdzie jest chęć, tam jest sposób. Gdzie brak chęci, tam jest powód.”

Poniżej, w podsumowaniu, znajdziesz sposoby na to, jak przy braku czasu, wiedzy i/lub planu zacząć działać. Te wyzwania wcale nie są przeszkodą nie do pokonania.

Jedynie brak pewności siebie wymaga naprawdę długiej pracy nad sobą. Często są to miesiące, a nawet lata. Nierzadko z pomocą psychoterapii.

Jeżeli chodzi o bycie introwertykiem i zarazem posiadanie silnej marki, to nie postrzegam tych rzeczy jako wykluczających się. Zgadzam się, że obecne czasy preferują ekstrawertyków z mocnym social-mediowym ADHD i pewnego rodzaju ekshibicjonizmem.

Jednak znam mnóstwo osób o silnych markach osobistych, które jednocześnie są introwertykami. Z branży marketingowej, która preferuje ekstrawertyzm, do introwertyków należą chociażby Paweł Tkaczyk, Artur Jabłoński czy Piotr Bucki.

3 dodatkowe korzyści, jakie daje silna marka osobista

W odpowiedziach nie pojawiło się wiele korzyści, które widzę w swoim życiu i o których opowiadają mi moi klienci. Zanim zdecydujesz się zainwestować czas w markę osobistą warto sprawdzić, czy realizuje ona cele, które sobie wyznaczasz.

1. Dodatkowa promocja w mediach tradycyjnych i internetowych

Rozpoznawalny ekspert w danej dziedzinie jest często proszony o wypowiedź lub skomentowanie wydarzeń czy raportów, które pokazują się w social media. To mocno buduje wizerunek, wiarygodność i autorytet. Osobiście uważam, że nadal

„media społecznościowe dają zasięg, ale te tradycyjne budują autorytet.”

2. Zwiększenie pewności siebie

Budowanie marki osobistej wiąże się z zadawaniem sobie wielu ważnych pytań. Określaniem granic swoich aktywności. Coraz bardziej wiesz, kim jesteś i dokąd zmierzasz, a także kim zdecydowanie nie jesteś. To fundament do budowania pewności siebie i poczucia wartości.

3. Większy i realny wpływ na otoczenie

Silna marka osobista wiąże się z zaufaniem, reputacją i autorytetem. To z kolei powoduje, że ludzie otwierają się na Twoją perspektywę i Twoje zdanie. Dzięki temu masz możliwość prawdziwie i głęboko wpływać na ludzkie postawy i zmieniać je. To oczywiście duża odpowiedzialność, ale tak właśnie osiąga się realną zmianę.

Praktyczne podsumowanie, czyli rekomendacje do działania

Zapewne po przeczytaniu tego artykułu widzisz wartość i korzyści z budowania marki osobistej i czujesz się zachęcony, aby zacząć budować swoją markę. Może widzisz u siebie te same obawy, ale też potrzebę biznesową dla swojej firmy lub rozwoju kariery zawodowej. Marka osobista rzeczywiście jest skutecznym narzędziem.

Silna marka osobista – jak zacząć?

Przyjmując, że dla większości osób brak wiedzy, planu i czasu jest największą blokadą w budowaniu marki osobistej, spieszę donieść, że jest na to rozwiązanie.

Po pierwsze, wiedza leży na ulicy, czyli współcześnie: w internecie.

Zdecyduj, z kim chcesz się rozwijać w tym temacie i działaj. Nie polecam „skakania z kwiatka na kwiatek”. To jest mało skuteczne, bo mieszasz strategie i taktyki i nie będziesz w stanie ocenić skuteczności. A przede wszystkim będzie Ci trudno wprowadzać zmiany, gdy jakiś element będzie do poprawy.

Jeżeli chcesz ze mną budować swoją silną markę osobistą, będzie mi bardzo miło. Skorzystaj ze szkolenia. Jeżeli nie, to znajdź kogoś, komu ufasz i chcesz mieć takie same rezultaty w personal brandingu jak on lub ona.

Po drugie, czas zawsze się znajdzie na to, co dla nas ważne.

Masz czas na to, na co chcesz mieć czas. Rozwiązanie? Uczyń budowanie marki osobistej pilnym i ważnym.

Po trzecie, zacznij od najważniejszego, czyli zadaj sobie #WażnePytania:

1. Kim jestem? Jaki mam potencjał? Jakie mam mocne strony?

2. Kim chcę się stać? Jakie mam cele? Czego chcę doświadczyć w życiu? Jakie wartości mną kierują?

3. Co muszę zrobić, aby dojść do miejsca mojego celu? Czego mi brakuje?

Zacznij testować i sprawdzać rezultaty. Szukaj ludzi, którzy osiągneli to, czego Ty pragniesz. Ucz się od nich i działaj. Personal branding to obecnie konieczność.

Nie ma innej drogi! (może jest, ale ja o niej nie słyszałam).

Powodzenia i do zobaczenia na szlaku!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować: