Co to jest Linkedin – praktyczne wskazówki

co to jest Linkedin

PODSUMOWANIE W 5 ZDANIACH:

Artykuł, który czytasz jest zestawieniem najważniejszych informacji o LinkedIn. Znajdziesz tutaj konkretne informacje na temat działania i możliwości platformy, wskazówki co do budowy profilu w serwisie oraz rozbudowy sieci znajomych. Wszystko to wykorzystując bezpłatne konto. Niezależnie od tego, czy prowadzisz własny biznes czy budujesz karierę w korporacji, Linkedin może pomóc Ci realizować Twoje zawodowe cele.

SPIS TREŚCI

Wprowadzenie do Linkedin

5 Statystyk Linkedin w 2021, które pomogą Ci podjąć właściwe decyzje

Jak działa Linkedin – nawigacja po portalu

Biznesowy potencjał Linkedin

Sieć kontaktów na Linkedin

Profil na Linkedin

LinkedIn a inne portale społecznościowe

Wprowadzenie do Linkedin

Wątpię, że Twoja obecność tutaj jest przypadkowa. Myślę, że planujesz rozpocząć działanie na LinkedIn. Być może już używasz LinkedIna i szukasz wskazówek, chcesz lepiej go poznać albo ciekawi Cię, jakie skrywa przed Tobą tajemnice.

LinkedIn od dawna przestał być tylko miejscem pełniącym rolę internetowego CV. Jest narzędziem pracy, przestrzenią do zdobywania kontaktów, a także klientów i współpracowników. Żeby zrozumieć jego potencjał i naturę zacznijmy od początku.

4 ciekawostki o LinkedInie:

  • 40% użytkowników sprawdza LinkedIna CO NAJMNIEJ raz dziennie
  • 39% użytkowników z całego świata korzysta z LinkedIn Premium
  • Co 2 sekundy rejestruje się nowy użytkownik na LinkedInie
  • LinkedIn kupił LinkedIn w 2016 roku za 26,2 miliarda dolarów

Historia Linkedin

W 2003 roku Reid Hoffman założył Linkedin jako platformę, która miała zbierać profesjonalistów w jednym miejscu i sprzedawać dostęp do kontaktów dla działów HR.

Linkedin – dane liczbowe

Według oficjalnych danych, LinkedIn liczy dzisiaj około 690 000 000 aktywnych użytkowników z 200 krajów. Liczba ta nie maleje. Bynajmniej! Liczba ta rośnie, a baza użytkowników w Polsce wynosi 3,7 miliona użytkowników. Oznacza to, że aż 26% internautów w Polsce korzysta z LinkedIna.

Jeżeli spojrzymy na cały ekosystem mediów społecznościowych to właśnie Linkedin wyróżnia się spośród konkurencji takiej jak Facebook, Twitter, Instagram czy Tik-Tok skupieniem na biznesie. Nie tylko sama możliwość znalezienia odpowiedniej treści jest tutaj istotna. Koniec końców przecież biznesowe treści znajdziemy również na innych mediach społecznościowych.

Czym się wyróżnia LinkedIn?

Wyróżnikiem jest intencja z jaką użytkownik pojawia się na platformie. Aktualnej biznesowej wiedzy, branżowych newsów czy kontaktu z międzynarodowymi ekspertami szukamy właśnie na Linkedin. Po rozrywkę, lżejsze treści i tzw. lol content idziemy do wyżej wskazanych miejsc.

Kolejną przewagą jest dostępność do kluczowych biznesowych informacji. Nie ma innej platformy, gdzie obok imienia i nazwiska pojawiałaby się w nagłówku informacja o stanowisku i miejscu pracy.

Linkedin-2021

5 Statystyk Linkedin w 2021, które pomogą Ci podjąć właściwe decyzje

1. Najstarsza platforma społecznościowa, w którą inwestowanie czasu i energii daje gwarancję nieustannego zwrotu

Reid Hoffman oficjalnie uruchomił platformę 5 maja 2003. Sprzedał dla Microsoft w 2016. Pomimo tak dużego stażu platforma nieustannie się rozwija i w swojej biznesowej specjalizacji zdaje się, że nie ma godnego siebie rywala.

2. 756 milionów użytkowników, a w Polsce 4,5 miliona

Może wydawać się to mało w porówaniu do Facebooka. Często na szkoleniach mówię, że Facebook to taki bilbord przy autostradzie. Każdego możesz tam spotkać. Linkedin to z kolei bilbord przy Mordorze na Domaniewskiej. Znajdziesz tam wyselekcjonowaną grupę specjalistów w większości dobrze wykształconych i pracujących dla znanych marek. Jeżeli to Twoja grupa docelowa to jesteś w domu!

3. 33% osób decyzyjnych w branży B2B używa tej platformy, aby sprawdzić ofertę

Powiem szczerze, że byłam sceptyczna do tej cyfry, aż mnie samą to spotkało. Zgłosił się do mnie klient z Genewy, który znalazł mnie wpisując w wyszukiwarkę Linkedin „social selling expert”. Dla ludzi z USA czy zachodniej Europy to naturalne środowisko znajdowania kontrahenta czy zleceniobiorcy.

4. 2020 rok to 55% wzrost komunikacji przez Linkedin oraz 60% więcej treści w porównaniu do 2019

https://business.linkedin.com/marketing-solutions/blog/linkedin-b2b-marketing/2020/ready-your-business-for-2021-sales-and-success

Statystyki nie dziwią biorąc pod uwagę pandemiczny czas. Zamknięcie w domach, które stały się biurami spowodowało konieczność kontaktu on-line w niespotykanej dotychczas skali. Jestem przekonana, że część nawyków pozostanie nam nawet po powrocie do biur co oznacza, że nawiązane obecnie relacje biznesowe będą możliwe do kontynuowania i rozwijania także w kolejnych latach.

5. 96% marketerów działających w branży B2B używa LinkedIn jako źródła generowania ruchu organicznego

Zdecydowanie wyprzedza Facebooka czy Twittera o Tik-Toku nie wspominając 😉 Wybór wydaje się oczywisty, jeżeli weźmiemy pod uwagę intencję, z jaką pojawia się użytkownik na platformie czy rodzaj dominującej treści. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej statyk dotyczących potencjału mediów społecznościowych i digital marketingu dla Polski znajdziesz w raporcie: Digital in Poland”,

Szukasz więcej danych i statystyk, które pozwolą Ci zdecydować czy Linkedin to najlepsze biznesowe miejsce dla Ciebie? Koniecznie sprawdź 50+ statystyk, które marketerzy powinni znać w 2021 roku. 

Jak działa Linkedin – nawigacja po portalu

Układ strony wydaje Ci się znajomy, prawda? Jeżeli Facebook i inne media społecznościowe nie są Ci obce, znalezienie podstawowych funkcji nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Menu nawigacyjne jest podobne to tego znanego z Facebooka. Jeśli chodzi o mechanikę tych dwóch platform, nie różni się ona znacząco.

Jak działać na Linkedin?

Po założeniu konta, uzupełnij swój profil. Aby działania na platformie były skutecznie, profil powinien być wypełniony kompleksowo i dokładnie. Jest to podstawowa czynność i absolutna podstawa, o której część osób niestety zapomina. Więcej o tym temacie dowiesz się z artykułu na mojej stronie internetowej poświęconej temu tematowi.

Aby w pełni wykorzystać potencjał LinkedIn trzeba też dawać. Nie tylko brać. Rozważ regularne publikowanie wpisów i artykułów oraz wchodzenie w interakcje z innymi użytkownikami. Nie oznacza to, że od dzisiaj musisz przesiadywać na LinkedInie kilka godzin dziennie. Pamiętaj, że chodzi o jakość, a nie ilość – dokładne wskazówki znajdziesz tutaj.

Biznesowy potencjał Linkedin

LinkedIn jest platformą rządzącą się swoimi prawami. Jego mechanika oraz społeczność naturalnie skłaniają do czynności zawodowo-biznesowych. Zdjęcia z podróży (chyba że służbowej), nagranie z koncertu, czy wypad na miasto ze znajomymi to treści, których raczej nie uświadczysz na Linkedinie. Użytkownicy nawiązują biznesowe relacje, rozwijają sieć kontaktów oraz budują swoją markę, rozpoznawalność w branży, a także uczą się od innych – obserwując osoby udostępniające wartościowe treści oraz zdobywają wiedzę dotyczącą swojej (ale nie tylko) branży.

Personal branding na Linkedin

Twoja strategia działania w serwisie będzie zależała od tego, jakie cele zawodowe sobie stawiasz. Możesz podejmować konkretne działania pracując na etacie, szukając pracy i chcąc, by Twoje umiejętności i doświadczenie zainteresowały rekrutera. Inne natomiast, jeżeli chcesz szukać osób, które mogą być Twoimi klientami lub partnerami biznesowymi.

Zbudowanie swojej marki na Linkedin to świetny sposób na zwiększenie rozpoznawalności i autorytetu w sieci.

Dokładne kroki, które możesz podjąć, aby zbudować branding na Linkedin opisałam w tym artykule.

Sprzedaż na LinkedIn

Prawie zapomnieliśmy już o handlowcach przychodzących z próbkami produktów. W ostatniej dekadzie mnóstwo działań sprzedażowych oraz marketingowych przeniosło się do Internetu. Wiele firm funkcjonuje już tylko online. Tak samo wygląda sytuacja przedsiębiorców, którzy szukają nowych kontaktów, rozwiązań i współprac w sieci.

LinkedIn istnieje po to, aby ułatwiać działania biznesowe

Jest to niewątpliwie najbardziej rozwinięty portal na świecie umożliwiająca kontakt z innymi przedsiębiorcami. W związku z monopolizacją rynku przez duże koncerny oraz agresywny marketing, często kontrowersyjny i dosadny, wybicie się nowych firm na rynku jest trudne. Oprócz innych działań i strategii, LinkedIn jest środkiem, który w prosty i szybki sposób otworzy drzwi przed menadżerami, dyrektorami i prezesami firm, którzy w znakomitej większości aktywnie korzystają z LinkedIna.

Czy nie byłoby super, gdybyśmy mogli nawiązać z nimi bezpośrednią relację? Bez oczekiwania w kolejce, bez spotkań z zastępcami i asystentami? Właśnie taką możliwość daje LinkedIn! Jeżeli chcesz nawiązać kontakt z firmą z Twojej branży, kontakt z jej przedstawicielami będzie naprawdę prosty. Próby kontaktu na LinkedInie często kończą się sukcesem. Do tego wystarczą chęci, próby i determinacja.

Szukanie pracy na Linkedin

Innym zagadnieniem jest poruszanie się po rynku pracy. Serwis może stanowić wirtualne CV, które dobrze będzie pozycjonować się w Google. Jeśli szukasz ofert pracy, to miej pewność, że rekruter zobaczy czy i jak działasz w internecie. Dobrze wypełniony profil na LinkedIn pomoże mu się poznać Twoje doświadczenie i umiejętności.

Działa to również w drugą stronę – jeśli poszukujesz pracy i taka informacja znajduje się na Twoim profilu, nie zdziw się, gdy przedstawiciel działu HR poszukujący pracowników znajdzie Twój profil i się odezwie. Jest to praktyka stosowana niezwykle często, do zadań rekrutera należy bowiem aktywne poszukiwanie kandydatów na konkretne stanowiska pracy.

Kontakty, które nawiążesz na platformie, również możesz wykorzystać szukając nowych możliwości rozwoju kariery.

To co? Warto mieć dobry profil na LinkedIn?

Sieć kontaktów na Linkedin

Warto świadomie budować swoją sieć kontaktów w serwisie. Rozszerzaj ją o potencjalnych klientów, ekspertów w Twojej specjalizacji, a także pracowników firmy, w której chciałbyś pracować, rekruterów, oraz, oczywiście, znajomych i osoby, które poznałeś osobiście.

Profil na Linkedin

Warto poświęcić trochę czasu na dopracowanie swojego profilu. Dzięki temu możesz zyskać nowe możliwości rozwoju zawodowego i/lub biznesowego. Profil możesz edytować klikając na strzałkę w prawym górnym rogu, pod swoim zdjęciem.

Pozycjonowanie profilu

Ważne jest, by przygotować swój profil bazując na właściwym doborze słów kluczowych. Wówczas Google dobrze go wypozycjonuje i znajdziesz się wysoko w wynikach wyszukiwarki.

Najważniejsze elementy profilu na Linkedin

  • zdjęcie profilowe
  • zdjęcie w tle
  • nagłówek
  • indywidualny adres URL
  • doświadczenie i wykształcenie
  • podsumowanie Twoich doświadczeń i umiejętności

Profil na Linkedin to temat całego artykułu na moim blogu. Znajdziesz w nim dokładne informacje odnośnie doboru najlepszego zdjęcia profilowego oraz zdjęcia w tle, a także szczegółowe wskazówki, jak uzupełniać poszczególne elementu swojego konta na Linkedin.

LinkedIn a inne portale społecznościowe

Business Insider Intelligence już już trzeci raz z rzędu uznał LinkedIn za najbardziej zaufany serwis społecznościowy spośród siedmiu największych w Internecie. Ostatni raport (z roku 2019) wskazuje, że z 6 kryteriów, bezpieczeństwo, legitymizacja, społeczność, wygoda użytkowania (user experience), udostępnianie, znaczenie (relevance), LinkedIn nie zdobył pierwszego miejsca tylko w dwóch kategoriach: wygoda użytkowania i znaczenie.

LinkedIn cieszy się wysokim zaufaniem społecznym dzięki prężnej i skupionej na konkretnym celu społeczności, która podejmuje działania głównie sprzedażowo-biznesowe i jest nastawiony na ludzi biznesu, którzy traktują platformę jako narzędzie pracy, a nie rozrywki. Sukces LinkedIna na tym polu zawdzięczać można właśnie tym zjawiskom.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować: