Stories, czyli relacje: jak je tworzyć i efektywnie korzystać – kompletny przewodnik

Jak robić-stories-w-social-media

Stories, czyli relacje od lat zwiększają swoją popularność. Udowadniają, że trend na wideo ma się dobrze i będzie miał się coraz lepiej. Forma komunikowania się za pośrednictwem nagrań, które znikają po 24 godzinach, pokazuje, że poza wiedzą i merytoryka szukamy w Internecie relacji z prawdziwym człowiekiem. Jeżeli chcesz zacieśniać więź z odbiorcami w social mediach, to stories są właśnie dla Ciebie.

Z tego artykułu dowiesz się nie tylko, dlaczego warto wykorzystywać stories w biznesowych aktywnościach, ale także jak zaplanować ich tworzenie i oczywiście, jak zrobić dobre stories.

Skąd się wzięły stories i co z nich dla biznesu wynika

Początki stories wzięły się z niezwykle popularnej niegdyś aplikacji Snapchat – platformy społecznościowej, której główną funkcją było udostępnianie zdjęć i krótkich filmów zaledwie przez kilka sekund. Medium, powstałe w 2011 roku, bardzo szybko zyskało popularność, szczególnie wśród młodych ludzi. 

Stories pierwsze w historii

Z upływem czasu Snapchat stał się nawet platformą, gdzie ludzie komunikowali się właśnie za pomocą kilkusekundowych filmów. Inną, mniej popularną formą publikowania na Snapchacie było udostępnianie treści właśnie na 24 godziny (zaczęło się to w 2013 roku).

Rozwój stories na innych platformach

W 2016 roku opcję tę skopiował Instagram. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Z czasem funkcja pojawiła się też na Facebooku, a także w należącym do niego WhatsAppie.

Dzisiaj stories nie kojarzą się już ze Snapchatem, a głównie z Instagramem, który silnie promuje to narzędzie. LinkedIn dostrzegł w stories również wartość dla siebie. Okazało się, że te krótkie filmy stwarzają duże możliwości promocyjne i biznesowe.

Stories w biznesie

Stories wkroczyły na LinkedInowe salony z impetem, bo funkcję tę po przetestowaniu w Stanach szybko udostępniono wszystkim użytkownikom portalu. W przeciwieństwie do live’ów na LinkedInie nie trzeba było aplikować o dostęp, który z zasady był dostępny dla ograniczonej liczby osób.

Co więcej, użytkownicy LinkedIna otrzymali dostęp do stories od razu na profilach osobistych i firmowych – co jest rzadkością w działaniach Microsofta, właściciela LinkedIna. Bezsprzecznie temat ma najwyższy priorytet.

Trendy w social mediach i przewidywania dla stories

Stories na kolejnej platformie społecznościowej to duże możliwości promocyjne dla marek. Mimo że kolejny kanał komunikacji z odbiorcami może być przytłaczający, tworzenie stories jest wyjątkowo proste. Może wręcz sprawiać przyjemność i być oderwaniem od rutyny, a także okazją do tego, by w bardziej naturalny sposób komunikować się ze społecznością zebraną wokół Twojej działalności.

Promocja i sprzedaż za pośrednictwem stories

Stories to świetna przestrzeń reklamowa. Gdy tworzysz reklamy w mediach społecznościowych, warto się zastanowić nad tym, by opublikować je również właśnie w nagraniach stories. Wzrost popularności tej funkcji oznacza, że odbiorcom łatwiej natknąć się na tego typu reklamy, które – co najważniejsze – mają charakter bardziej kameralny i nie rażą, wykrzykując: „Dzień dobry, to ja, reklama!”. Są subtelniejsze, czytelniejsze i nie tak nachalne jak tradycyjne reklamy w mediach społecznościowych.

To wszystko daje nam jasny obraz tego, czym są i czym będą stories, a możemy spodziewać się tylko ich rozwoju i wzrostu popularności. Są przestrzenią, która w rzeczywistości jest we wczesnym etapie rozwoju, szczególnie w przypadku LinkedIna. Zatem warto się nimi zainteresować i wykorzystać, póki promocja nie jest jeszcze na nich aż tak rozpowszechniona.

Statystki stories i przewidywania użycia w social mediach

Po zaledwie 12 miesiącach od uruchomienia Instagram stories platforma cieszyła się aktywnością 150 milionów użytkowników. W kwietniu 2017 roku ze stories na Instagramie korzystało już więcej użytkowników niż na Snapchacie. W kwietniu 2019 roku Marc Zuckerberg ogłosił, że z Instagram stories korzysta już 500 milionów użytkowników.

Z Facebook stories też 500 milionów, a z WhatsApp status? Tak, również około 500 milionów. Te liczby robią wrażenie, ale jednocześnie wskazują na to, jak szybko stories stały się popularne wśród użytkowników.

Stories w biznesie, czyli ich miejsce na LinkedInie

Również LinkedIn, który nastawiony jest w głównej mierze na relacje z innymi użytkownikami, zdecydował się na opisywane rozwiązanie. Pete Davies, starszy dyrektor ds. zarządzania produktami LinkedIna, wyjaśnił, dlaczego media społecznościowe powinny skupiać się i inwestować w stories, jeśli chcą dotrzeć do młodszych odbiorców, którzy stanowią znakomitą część mediów społecznościowych.

„Istnieje całe pokolenie, które teraz dorasta i wykorzystuje stories jako sposób komunikacji. Wygodniej jest im prowadzić rozmowy oparte na krótkotrwałych komunikatach w formacie pełnoekranowym niż publikować aktualizacje”. Dodaje też: „Wolą udostępniać treści będące konkretnym elementem uchwyconym w danym czasie, niż stanowiące element na kanale”. Warto również dodać, że dodawanie stories na LinkedInie, podobnie jak na innych platformach, dostępne jest tylko z poziomu aplikacji mobilnej.

Przyszłość stories, czyli dlaczego warto inwestować wysiłek w ten typ treści

Jak zatem można przewidzieć przyszłość stories? Z pewnością stories nigdzie się nie wybierają w najbliższym czasie. Ten typ treści niedawno wprowadziły również inne platformy: YouTube, Spotify, a także Twitter. Doliczając do tego LinkedIna mamy już cały zestaw mainstreamowych social mediów, oferujących tę usługę.

Wszystkie te platformy zachęcone świetnymi wynikami nagrań stories same je implementują. Na dodatek wprowadzają do nich kolejne narzędzia e-commerce’owe i promocyjne.

9 pomysłów na dobre stories, czyli praktyki z różnych platform

Podczas gdy na LinkedInie stories dopiero się pojawiają, na innych platformach możemy już z nich korzystać od kilku lat. Doświadczeni użytkownicy mają swoje sposoby, dzięki którym tworzenie stories jest łatwe i skuteczne.

1. Udostępniaj lokalizację

Dzisiaj działa to trochę jak hashtag. Warto dodać, że częstymi wyszukiwaniami są właśnie miasta, regiony czy kraje.

2. Na Facebooku i Instagramie jest naklejka z pytaniami

Dzięki niej można skutecznie poznać zdanie odbiorców i wybrać preferowaną opcję dla społeczności skupionej wokół marki.

3. Zachęcaj do bezpośredniej komunikacji za pośrednictwem prywatnej wiadomości

Na stories można odpowiadać. Gdy tworzysz nagranie, poproś w sposób bezpośredni o to, aby ludzie pisali do Ciebie wiadomości.

4. Pokaż swoją codzienność

W biznesowych relacjach chodzi o zaufanie. Nie każdy dzień jest idealny. Warto dzielić się swoim nastrojem lub przemyśleniami, bo to tworzy autentyczną relację i skraca dystans między Tobą a Twoimi odbiorcami.

5. Bądź konsekwentny

Wstawiaj tyle nagrań stories, ile uważasz, że jest potrzebne Twojej społeczności. Może być jedna raz na jakiś czas, ale również kilka, a nawet kilkanaście filmów dziennie. Jeżeli zaczniesz, to postaraj się być w tym konsekwentny. Pokazuj proces tworzenia projektów, pracę, codzienność biznesową.

6. Zapowiedzi to idealny format dla stories

I chodzi nie tylko o ślub 😉  Startujesz z nowym projektem, produktem lub niedługo zaczyna się jakieś wydarzenie? Pamiętaj, aby wrzucić na ten temat film stories!

7. Promuj treści, które tworzysz w innych kanałach

Jeśli napisałeś artykuł czy post, to powiedz o nich lub pokaż je w stories.Używaj swojego hashtaga – ludzie go zapamiętają, a może i nawet zaczną używać. Ja mam swój: #SilnaMarka.

8. Nagrywaj krótkie filmiki z tutorialami i radami

Jeżeli uczysz innych, to stories pomogą Ci dotrzeć z małą porcją wiedzy do odbiorców i zachęcić, by skosztowali więcej na Twoim blogu, kanale na YouTubie czy webinarze.

9. Stories to świetny wstęp do live’a

Tak! Zrób live’a! Z poziomu stories możesz również przeprowadzić transmisję na żywo. Wystarczy, że wejdziesz w opcje dodawania nagrania stories, a na dole zobaczysz pasek wyboru. Dostępne są tam dwie opcje: stories i live. Wejdź na żywo, a zobaczą to wszystkie osoby, które mają włączone powiadomienia. Dotyczy to Instagrama. Live’y na Facebooku i LinkedInie wyglądają inaczej.

Stories na LinkedInie krok po kroku

Już wiesz, dlaczego warto tworzyć stories. Na LinkedInie są one bardzo podobne do tych, które zdążyłeś już poznać na innych platformach społecznościowych.

Stories na największej biznesowej ulicy świata – LinkedIn

LinkedIn jest jednak wyjątkową platformą wśród innych mediów społecznościowych. Podejmowane na niej działania mają charakter czysto biznesowy. Jak zatem wykorzystać w tym celu stories?

Przede wszystkim muszą one być interesujące i angażujące, a nic tak nie interesuje odbiorców jak to, co dzieje się za kulisami.

Pokazanie Ciebie, firmy lub zespołu

Jako profesjonalista z pewnością starasz się pokazać gotowy produkt, który jest idealny, dopieszczony. Dawno już nie żyjemy w czasach, w których tego typu perfekcjonizm jest jedynym sposobem na tworzenie profesjonalnego wizerunku. Warto pokazać się z drugiej strony, tej bardziej ludzkiej i roboczej.

Jeżeli ludzie oczekują treści, które można szybko skonsumować, możesz to wykorzystać i tworzyć coś szybkiego w odbiorze. Spontaniczne wideo lub zdjęcie z procesu tworzenia kolejnego projektu to z pewnością świetny pomysł. Ludzie w mediach społecznościowych oczekują kontaktu z prawdziwym człowiekiem, który będzie mógł nawiązać interpersonalną relację.

Sprzedaż produktów, projektów lub usług

Stories to ponadto niesamowite i niewykorzystane pole do sprzedaży i promocji produktów. Połowa przedsiębiorstw na świecie tworzy średnio jedno nagranie w ciągu miesiąca. Ta prosta statystyka mówi, że przedsiębiorstwa nie wykorzystują w pełni korzyści płynących ze stories.

Jak więc to zrobić? Przede wszystkim trzeba zdobyć uwagę odbiorców. Przeciętny użytkownik stories ogląda tylko 40–60% relacji. Pamiętaj zatem, aby zaczynać stories od sedna sprawy, od najważniejszego elementu, który potem możesz rozwinąć. Niemniej ważne jest podtrzymanie tego zainteresowania. Tutaj istotna jest regularna częstotliwość publikowania.

Aby zbudować z kimś relację, pokazuj mu swój biznes, a sprzedawaj to, co robisz pomiędzy pokazywaniem. Nic się w biznesie nie zmieniło. Sprzedaż relacyjna odbywa się w trzech krokach: ufa, lubi, kupuje.

Jak używać stories do promocji biznesu na LinkedInie?

Pokaż ważne projekty, nad którymi pracujesz

Być może publikujesz informacje lub zdjęcia dotyczące realizacji projektów. Stories są do tego świetnym narzędziem. Zdjęcia mogą pokazywać Ciebie (i Twój zespół) w trakcie pracy. Jak już wspomniałam, relacja zza kulis to coś, co z pewnością zainteresuje Twoich odbiorców.

Pokaż zespół i daj się zapoznać z firmowymi specjalistami

W relacji warto pokazywać swoich współpracowników, członków zespołu, czy firmowych specjalistów. Stories dają możliwość oznaczania ich. Dzięki temu Twoi odbiorcy poznają lepiej Ciebie, Twój styl pracy, a nawet zostaną zainspirowani. Mogą też zobaczyć, że zespół to bardzo ważny element tworzenia biznesu.

Pokaż, co się dzieje na zapleczu Twojej firmy lub podczas eventów, które organizujecie

Prace nad dużymi projektami lub eventami mogą być fascynujące. Publikowanie relacji z takich przygotowań to przepis na wzbudzenie ciekawości u odbiorców, którzy z pewnością zaleją Cię masą pytań!

Odpowiadaj na najczęściej zadawane pytania

Aby podtrzymać zaangażowanie publiczności, warto z nią rozmawiać. Świetnym do tego środkiem mogą być pytania zarówno te zadawane przez Ciebie, jak i przez obserwujących. Pamiętaj, aby na nie odpowiadać. Nie muszą to być zwykłe odpowiedzi w komentarzach. Zebranie pytań w jedno miejsce i udzielenie na nie odpowiedzi w filmie lub na livie to również świetne i kreatywne podejście do tego tematu.

Pokaż, jak rozwijasz swoich ludzi: wskaż na szkolenia, konferencje czy książki, które w tym pomagają

Bo przecież właśnie o rozwój chodzi. O nieustanne doskonalenie swoich zdolności i przekraczanie kolejnych granic. Pokaż, jak rozwijasz siebie i innych, skąd czerpiesz wiedzę i inspiracje. Przecież nie wysysasz z palca wiedzy, którą się dzielisz. Z pewnością możesz polecić książki, artykuły czy publikacje, z których czerpiesz.

Jak na LinkedInie używać stories do budowania silnej marki osobistej – 5 sposobów

Stories nie są zarezerwowane wyłącznie dla freelancerów lub osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Zgadzam się, że takie osoby z większą determinacją i chęcią będą używały tej formy publikowania treści. Jednak jeżeli jesteś specjalistą lub ekspertem w danej dziedzinie, to przy pomocy stories zbudujesz aktywną społeczność osób zainteresowanych nie tylko Twoją pracą, ale także i Tobą. Osobiście uważam, że CEO w dużej organizacji czy właściciel firmy korzystający ze stories mogą wspierać budowanie zaufania do marki.

1. Wskazuj na osiągnięcia i sukcesy w swojej dziedzinie, czyli RTB (reason to belive)

Każde działanie prowadzi do celu. Prawda? W biznesie często są to osobiste cele i sukcesy. Jeżeli duża część Twojej działalności mieści się właśnie w Internecie, nie bój się tym pochwalić. Wielu przedsiębiorców może czuć dyskomfort, gdy się chwali. Jednak sukces to bardzo ważny (i przyjemny) element prowadzenia jakichkolwiek działań. Podziel się tym z osobami, które Cię obserwują. Przecież to dla nich tworzysz treści, które później odpłacają Ci się kolejnymi osiągnięciami. Ponadto, wbrew powszechnej opinii, ludzie często cieszą się sukcesami. Szczególnie społeczność LinkedIna, dla której relacje i współpraca to chleb powszedni. Można wykorzystać do tego nagranie stories, na którym zaprezentujesz odebranie nagrody albo zakończenie prac nad szkoleniem lub innym projektem.

2. Inspiruj i motywuj innych do działania

Opowiedz swoją historię, wyciągnij wnioski lub opowiedz o lekcji, jaką wyniosłeś z życia czy konkretnej sytuacji. Warto dzielić się swoimi doświadczeniami. Po pierwsze dlatego, że jest to źródło inspiracji, a po drugie dlatego, że takie historie często motywują i pokazują, że podołanie wyzwaniu i odniesienie sukcesu nie jest nieosiągalne. Wiele osób na pewno ma podobne doświadczenia i również podzieli się swoimi przemyśleniami.

3. Edukuj, czyli pokaż innym, że naprawdę się znasz

Budowanie marki eksperckiej to w dużej mierze pokazywanie, że jest się w czymś dobrym. Stories to doskonały sposób zaprezentowania się od strony eksperta – osoby, która naprawdę wie, co mówi. Publikowanie stories z pewnością zwiększy Twoją wiarygodność, ale równocześnie zbuduje zaufanie między Tobą, a odbiorcą.

4. Pokaż swoje zaplecze, czyli jak to mówią Amerykanie: behind the scenes

Szczególnie na LinkedInie wszystkim treściom towarzyszy otoczka profesjonalizmu. I bardzo dobrze, bo taka jest podstawowa funkcja tej platformy. Warto jednak implementować w ten profesjonalizm element ludzki i trochę bardziej surowy. Życie nie jest idealne, a każde kolejne wyzwanie to trudności i przeszkody. Warto podzielić się tym na stories, bo dzięki temu budowana relacja staje się prawdziwsza i zdrowsza, dlatego że jest to relacja z prawdziwą osobą.

5. Pokaż swój zespół, doceń współpracowników i kontrahentów

Na pewno nie pracujesz sam. Masz swój zespół czy współpracowników, którzy pomagają Ci każdego dnia. Warto dać o tym znać w tworzonych stories. Ważnym elementem w relacjach międzyludzkich jest feedback, a o dobrych rzeczach warto mówić! Jeżeli wspólnymi siłami coś stworzyliście, w geście docenienia, a może nawet pochwalenia się zdolnym współpracownikiem, możesz opowiedzieć o tym w stories!

Gdybym w jednym zdaniu miała podsumować stories i ich potencjał, to powiedziałabym tak: „Buduj relacje przez stories, a na pewno na tym nie stracisz!”. Jak to robić, aby było skuteczne, dowiedziałeś się z tego artykułu. Pokazałam taktyki, które mogą być użyte właściwie od zaraz, niezależnie od tego, czy zależy Ci na promocji firmy, produktu czy marki osobistej.

Strategią nadrzędną w stories powinno być to, co świetnie ujął Gary Vee. Choć osobiście nie przepadam za jego sposobem komunikacji i socialowym ADHD, to w tym jednym całkowicie się z nim zgadzam:

„Nie kreuj. Dokumentuj”.

Powodzenia i do zobaczenia na stories!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

SILNA MARKA
Angelika Chimkowska

Silna marka na Linkedin z różnych perspektyw

REKRUTACJA I POSZUKIWANIE PRACY      Justyna Szumińska  HRowiec z wieloletnim doświadczeniem zdobywanym w międzynarodowych organizacjach: Dell, McCormick, Alexander Mann Solutions, mBank. Pasjonatka rozwoju osobistego

Czytaj więcej »